Günlük yaşantımızdaki kullanımlarının yanı sıra birçok işletmenin de öne çıkardığı “doğa dostu” otel, “yeşil” turizm ve “sürdürülebilir” turizm söylemlerine artık aşinayız. Bu kelimelerin kullanımı arttıkça anlamları da boşaltılabiliyor çünkü birçoğu sadece pazarlama stratejisi (greenwashing) olarak görülüyor. Elbette samimi nedenlerle de kullananlar yok değil. Peki, bir işletmenin doğa dostu olup olmadığını nasıl anlayabileceğiz?

Bir işletmeyi seçerken sorumlu ve sürdürülebilir turizm sertifikaları var mı yok mu diye işletmenin internet sitesinden kontrol edebilir veya doğrudan sorabilirsiniz. Bu sertifikalara sahip işletmeler, olumsuz etkilerini en aza indirmeye, doğayı korumaya ve yerel toplulukları güçlendirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar.

Daha fazla oku: Yeşil seyahat nedir?

Yurtdışında B-Crops (B Corporation) denilen bir işletme anlayışı bir hayli yükselişte. Turizm sektöründe de tercih ediliyor. Açıkçası benim de yeni karşılaştığım bir terim. Yasal mevzuatımıza göre yapılabilirliği nedir bilgim yok. Medium üzerinde bulduğum makaleye göre, üretilen ürün ya da sunulan hizmet ne olursa olsun özel sektörün küçük büyük tüm şirketleri ortak paydada buluşturuluyor. Artık sadece bireyler, devletler ya da sivil toplum kuruluşları değil, elinde tuttuğu farklı kaynakları ve etki alanları bakımından oldukça güçlü olan şirketler de insanların hayatına doğrudan etki eden sorunların çözümde önemli bir aktör olarak ön plana çıkıyor. Zaten işletmeler en büyük adımları atmalılar ve işletmelerin bu adımları marjinal değişimlere yol açabilir. Velhasıl kelam B-Crops içinde olan işletmeleri tercih edebilirsiniz.

Ayrıca rezarvasyon yapmadan önce sormanız gereken sorular var. Tabii bütün sertifikalara sahip olmayacaklardır ama en azından bir iki tanesini ellerinde bulundurmaları gerekiyor. Telefon ettiniz ve size sertifikalarının olduğunu ilettiler ama içiniz yine de rahat etmiyor. O zaman zor sorular yöneltmeye başlayabilirsiniz. Esasında sorularınızın birçoğunun cevabını, işletmenin internet sitesinde bulabilmeniz lazım ama yoksa onlara telefon veya mail ile ulaşabilirsiniz. Şeffaflık güven kazandırır ve bilinçli bir karar vermenize yardımcı olur. Eğer gerçekten samimilerse şeffaflıktan kaçmayacaklardır.

Daha fazla oku: Doğa dostu gezginler için yeşil seyahat rehberi

Şirketin sahibinin kim olduğu sorusu ile başlayabilirsiniz. Bu topluluk mu, büyük bir şirket mi bu yere sahip? Hayvanlar ile ilgili bir temas durumu var mı? Yani fil gezileri, kaplanlarla kucaklaşma gibi benzeri sömürüleri içeren servisleri varsa bu hiç doğru olmayacaktır. Hayvanlar doğalarında kalmalıdır ve insan etkileşimlerinde kullanılmamalıdır. Ayrıca doğaya olan etkilerini nasıl en aza indirdiklerini anlatmalarını isteyebilirsiniz.

Sorular yöneltmek, yeterli olduğunu düşündüğünüzü yapıp yapmadıklarını ölçmenizi sağlayacaktır. Her küçük parça bilinçli karar vermenize yardımcı olacaktır. Tamamen doğa dostu ya da en doğa dostu şeklinde bir işletmeye ulaşmak çok zor ama en azından şeffaf ve greenwashing stratejisi uygulamayan samimi işletmeleri tercih edebilirsiniz.