Kedi çocuğunuz dışarı çıktığı zaman, aklınıza nerelerde takılıyor diye sorular geliyor mu? Benim geliyor. Nerede, ne yaramazlık yapıyor diye gülümseyerek düşünüyorum. Benim gibi merak edenler olmuş ki bu gizemli kedilere GPS takarak nerelere gittiklerini öğrenmek istemişler.

Central Tablelands Local Land Services, GPS üniteleri kullanarak bir kedi izleme program oluşturmuş. Aileleri evlerinde olmadıkları zaman, kedilerin ne kadar uzağa gidip, nereleri dolaştıklarını gözlemlemişler.

Sizce ne kadar uzaklamışlardır? Yan sokak? Birkaç blok ötesi? İzlenen kedilerin toplam 14 tanesi inanılmaz derecede uzak mesafelerde maceralara atılmış.

Her kediye bir GPS izleme ünitesi takılmış ve 10 gün boyunca izlenmiş. Bu proje tek bir kedinin ne kadar uzağa gidebileceğini ve neler yapabileceğini gösteriyor. Sonuçlar onlar için gerçekten şaşırtıcı!

Projenin sorumlularından Peter Evans, ailelerin çoğunluğunun kedilerinin dolaşmadıklarını düşündüklerini söylüyor. “Kendileri evde yokken kedilerinin nereye gittiklerini göstermenin harika bir ifadesi olduğunu düşündük çünkü genellikle çok fazla kedi kontrolsüz.”

Çalışmaya 25 kedi ile başlamışlar fakat sadece 14’ü GPS ünitelerini açık tutmaya hazırmış. Bazıları normalde olduğu gibi hareket etmemiş ve sadece yere serilmişler. GPS’in takılmasından hoşlanmayan kedilerden ise üniteler çıkarılmış.

Evans bile kedilerin sadece arka bahçede kalmayacaklarını tahmin etmesine rağmen birkaç kedinin ne kadar uzağa gittiğine şaşırmış. Bazıları kendi mahallesinde kalsa da diğerleri kilometrelerce uzaklaşmış.

Böyle bir araştırmanın çok gerekli olduğunu düşünmesem de yaramaz kedilerin ortaya çıkardığı haritalar beni gülümsetti.

Kaynak: Awesome Jelly

Daha fazla oku: Haritada sanatsal rotalar çıkaran koşucu

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!