San Fransico’dan Lenny Maughan, haritada sanatsal rotalar çıkaran koşucu olarak tanınıyor. Son dört yıldır, rotalarını sanata dönüştürüyor.

San Francisco’da koşu parkuru hazırlamanın hassas bir süreç olduğunu söylüyorlar. Güvenli ve manzaralı bir yer bulmanız, kalabalıklardan kaçınmanız ve kaç tepeyi fethetmek istediğinize karar vermeniz gerekiyormuş. Maughan, bu durumu biraz daha karmaşık hale getirmek istemiş.

Şehrin içinden geçen yolları öyle özenle seçiyor ki paylaştığı haritaya yukarıdan baktığınızda basit bir kalp şeklinden yıldız gemisi Atılgan’a kadar birçok çizimi görebiliyorsunuz. Şimdiye kadar 53 adet çalışmayı bu şekilde haritasına çizdi. Frida Kahlo rotası, Reddit ve yerel medyada çok ses getirdi.

Asıl amacı bu olmasa da ancak Maughan, rota izleme uygulamaları popüler hale gelince, koşucuların rota görüntüleri ile ilgilenmeye başladığını söylüyor. Her şeyin başlangıcının bu olduğunu söyleyen Maughan, “Birçok koşucu arasında kalem çekmek kaçınılmaz oldu. Farklı ve orijinal bir şey yapmak istedim. Yerel bağlantılar sadece tesadüfi değil, herkesin tanıyabileceği görüntüler oluşturmayı amaçlıyorum. Bu sadece sokakları kendim yapmanın bir yolu” diyor.

Uzay Yolu dizisinde yer alan Vulkanların el hareketi ilk olarak hayata geçirmiş. Leonard Nimoy’un 2015’teki ölümünden ilham aldığını söylüyor. “Haritayı bastırıp, Market Street boyunca el ile şekli çizdim. Diğer parmaklar, baş parmak ve el bileği kolayca geldi.”

Frida Kahlo’yu oluşturmak için 28.9 mil koşması gerekiyordu. Maughan, popüler Strava uygulamasını kullanarak yollarını izliyor. Yani benzer şeyi siz bile yapabilirsiniz. Rotanızı çıkartıyorsunuz, koşuyorsunuz ve uygulamada bu rotanıza baktığınızda karşınıza Janis veya Grace çıkıyor. Sanırım böyle bir şey.