Norveç hükûmeti 2014 yılında, New York’taki BM İklim Zirvesi’nde, Almanya ve İngiltere ile birlikte “hurma yağı, soya, sığır eti ve kereste gibi satılacak malları (?) sürdürülebilir bir şekilde tedarik etmek için kamu alım politikaları dahil, ormansızlaştırma içermeyen tedarik zincirlerini destekleyen ulusal politikaları teşvik edeceklerinin” teminatını verdi. Ancak şimdiye kadar bu vaatler için tek bir ülke ciddi adımlar attı: Norveç ormansızlaştırmayı yasaklayan ilk ülke oldu.

Norveç Parlamentosu, hükümetin kamu alım politikalarının gezegeni ormansızlaştırmayacağına dair söz verdi. Ormansızlaştırmaya karşı bu kadar geniş çaplı bir hamle yapan ilk ülke olmasından dolayı diğer ülkelerin de benzer politikaları göz önünde bulundurması için Norveç bir örnek teşkil ediyor.

Nils Hermann Ranum, Rainforest Vakfı‘nın Norveç’teki Politika ve Kampanya Başkanı; “Bu, hükûmetlerin şimdiye kadarki benzer taahhütleriyle eşleşmiyor. Norveç devletinin kamu ihaleleri söz konusu olduğunda da şimdi aynı tavrı göstermesi bu sebeple son derece olumlu. Diğer ülkeler Norveç’in liderliğini takip etmeli ve benzer sıfır ormansızlaştırma taahhütlerini benimsemelidir. Özellikle, Almanya ve İngiltere, BM İklim Zirvesi’ndeki ortak açıklamalarını takiben harekete geçmeli” dedi.

Norveç’in eylem planı aynı zamanda, Norveç Hükûmeti Küresel Emeklilik Fonu aracılığı ile yaptığı yatımlarda biyolojik çeşitliliğin korunmasına özen gösterilmesi talebini de içeriyor. Bu nedenle ormansızlaştırmaya katkıda bulunan hiçbir ürün bu İskandinav ülkesinde kullanılmayacak. Tedarik zincirindeki ormansızlaştırmayı yasaklama eylemi, ülkenin hayati ormanlarını korumanın uzun zamandır devam eden tarihini sürdürüyor.

Norveç ormansızlaştırmayı yasaklayan ilk ülke oldu
Fotoğraf: Dave Herring/Unsplash

Norveç ayrıca Brezilya, Liberya ve Endonezya’daki ormansızlaştırmayı durdurmak için büyük miktarda para yatırdı. Amazon yağmur ormanlarındaki ormansızlaştırma ile mücadeleye yardımcı olmak için Brezilya’nın Amazon Fonu’na 1 milyar dolar bağış yaptı. 2015 yılına kadar bu Güney Amerika ülkesi 33 bin mil kareden fazla ormanı kurtardı ve 3,2 milyar ton karbondioksidi atmosfere kavuşturdu. 2015 yılına kadar Güney Amerika ülkesi 33 bin mil kareden fazla ormanı kurtarılmış ve 3,2 milyar ton karbondioksidi atmosferden korudu.

Ortaklık, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon tarafından övgüyle karşılandı: “Amazon Fonu aracılığı ile gerçekleşen Brezilya ve Norveç arasındaki ortaklık, iklim değişikliğini azaltma çabaları içerisinde geçtiğimiz on yılın en etkileyici eylemlerinden birine büyük destek verdiğini göstermektedir. Bu, gezegenimizin gelecekteki sürdürülebilirliğini sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz uluslararası işbirliğinin sağlam bir örneği.”

Norveç hükûmeti ayrıca Guyana ormanlarının korunması için 250 milyon dolarlık bir taahhütte bulunduğunu açıkladı ve 2011’den 2015 yılına kadarki dört yıllık bir süre içinde paralarını verdi. Guyana’nın Dışişleri Bakanı Carolyn Rodrigues-Birkett şunları söyledi:

“Şu an toplumumuz öyle bir durumda ki çoğu (sanayileşmiş ülkelere göre) ne daha az materyalist ne de kendilerini geliştirmeye hevesli.”

Daha fazla oku: Tayland ordusu ülkesini yaklaşık 900 bin ağaç tohumuyla bombalıyor

Norveç ormansızlaştırmayı yasaklayan ilk ülke oldu
Fotoğraf: Marek Novotný/Unsplash

Hepsi bu değil! Norveç, sadece Güney Amerika ormanlarına odaklanmıyor. Ülke ayrıca Afrika ve gezegenin diğer bölgelerinde de tüm gücüyle çalışıyor. BBC‘ye göre Liberya, Norveç’in yardımıyla Afrika’da yardım karşılığında ağaçları kesmeyi durduran ilk ülke oldu. Anlaşmaya göre, ormansızlaştırmayı durdurmaları için Norveç, 2020’ye kadar Batı Afrika’ya 150 milyon dolar ödeyecek. Ülke, 2020 yılına kadar ormanlarının yüzde 30’unu veya daha fazlasını koruma altına almayı kabul etti. Norveç hükûmetinin siyasi danışmanı Jens Frolich Holte şunları söyledi: “Liberya’nın aynı zamanda emisyonları azaltacağını ve yoksulluğu azaltacağını umuyoruz.”

Ormansızlaştırmanın en büyük itici gücü tarımdır. Çiftçiler, hayvancılığa yer açmak için anız yakmak gibi işlemlerle ağaçlık alanları temizliyorlar. Çiftçiler ormanlarını temizlediklerinde ve yaktıklarında, iklim değişikliğinin en büyük sebeplerinden biri olan ağaçlardaki karbondioksidin salınmasına sebep oluyorlar. Ayrıca ağaççıklarının kaldırılması bölgenin su döngüsünü bozabilir, yağış ve nehir akışında değişikliklere ve erozyona neden olabilir. Norveç, dünya çapındaki cömert katkılarıyla tüm bunların gerçekleşmesinin engellenmesine yardım ediyor.

Yağmur ormanları, mevcut ormansızlaştırma hızı ile 100 yıl içinde tamamen yok olabilir. Dünyadaki kara hayvanlarının ve bitkilerin yüzde 80 ormanlarda yaşamaktadır. Bu türlerin çoğu, habitat kaybı yaşarlarsa hayatta kalamazlar. Ayrıca ağaçlar sera gazlarının ve hava kalitesi ile çevreyi etkileyen diğer kirletici parçacıkların emilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Daha fazla ülke Norveç’in önderliğini takip etmezse hepimizin başı belada.

Bizden sonraki nesillere ormansızlaştırmanın olmadığı bir gelecek bırakmamak için angaje olup harekete geçebiliriz. Azar azar başlayıp üstün bir amaca destek verebiliriz. İşte size işinize yarayabilecek birkaç tavsiye:

  • Ailenizi, arkadaşlarınızı ve muhitinizi ormansızlaştırmanın negatif etkileri üzerine ve günlük hayatlarımızdaki aksiyonların ormanları nasıl etkilediğine dair bilgilendirmelisiniz.
  • Her zaman orman kökenli olan ve yüzde 100 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş materyallerden üretilen ürünleri kullanmayı tercih etmelisiniz.
  • Gıda seçiminizi bitkiye dayalı olarak yapınız ve bitkiye dayalı bir diyet uygulayınız. Ormanları kurtarmak için et ve süt ürünleri gibi hayvan gıdalarını tüketmeyiniz. (1)
  • Bakir orman liflerinden yapılan ürünleri alırken güvenilir orman sertifikasına sahip olduğuna dair üzerinde bir ibare olan ürünleri seçmelisiniz.
  • Orman dostu prensipleri izleyerek ormansızlaştırmayı azaltmaya destek veren firmaların ürünlerini almaya dikkat etmelisiniz.

Intelligint Living internet sitesindeki “Norway Is The First Country In The World To Ban Deforestation, More Countries Need To Follow Suit” başlıklı yazıyı Murat Bostan, We are the Hippies için Türkçeye çevirdi.

Editör Notu: Hayvan sömürüsüne karşı duruşu ile veganlık, aynı zamanda ekolojik faydaları da beraberinde getiriyor. Bugün, hayvancılık karbon salımlarının en büyük sebeplerinden biridir.