Bir önceki yazıda naylon poşetlerin içeriğinde bulunan polietilen ve polipropilenleri, Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora yapan Gizem Kırevliyası ile detaylı incelemiştik. Bu yazıda da, başka bir detaya girmeden, birkaç örnek ile ülkelerdeki naylon poşet uygulamalarını derledik.

Almanya: Marketlerde poşetleri ücretli olarak satıyor, yani poşet yasak değil.

İtalya: 2011’den bu yana poşet yasak. Kendi bez torbasını yanında taşımayanlar cuzi bir miktar ödeyerek kâğıtan üretilmiş ya da biyolojik çözünürlüğe sahip poşetlerden satın alabiliyorlar. Naylon poşet yasasının ihlali karşısında küçük işyerleri ve pazarcılar yüklü bir para cezasına çarptırılabiliyor.

Fransa: 2015 yazından beri naylon poşet yasak. Sebze ve meyve reyonlarından ise daha sonraki yıllar kaldırıldı.

İngiltere: 2015 Ekim ayında naylon poşet ücretli hale geldi. Yalnızca büyük marketler için geçerliydi. Kasiyerler birçok kişinin çantasıyla alışverişe geldiğini belirtti.

Norveç: Yaşam tarzları ve gelişmiş seviyeleriyle kendilerine hayran bırakan Kuzey ülkelerinden Norveç’e poşetlerin ücretli olması pek işe yaramamış. İnsanlar alışverişte parayla poşet edinmeye devam etmişler.

Bazı ülkelerdeki naylon poşet uygulamaları
Fotoğraf: Karina Tes/Unsplash

ABD: Yerel düzeyde plastik poşet kullanımı konusunda bazı değişimler görebiliyoruz. Toplam 20 eyaletteki birçok şehir ve kasabada naylon poşet yasaklandı ya da ücretli oldu.

Hindistan: Kirlilik konusunda nam yapmış Hindistan’da gerek merkezi hükûmet gerekse bazı eyalet hükûmetlei naylon poşetle ilgili bazı düzenlemeler çıkardılar. Buna göre belli ebatlardaki naylon poşetlerin üretimi ve belli mekânlarda dağıtımı yasaklandı. Ganj Nehri’in 2 kilometre yakınına poşet sokulması yasak.

Çin: Haziran 2008’den beri poşetler ücretli. Müşterilerine bedava poşet dağıttığı yakalanan işyerlerine ağır para cezası kesiliyor.

Wikipedia’da, hangi ülklerin plastik poşet ile ilgili hangi kararı aldığını gösteren bir çizelge bulunuyor. Buradan detaylı inceleyebilirsiniz.(W’nun önüne “0” yazdığınızda Wikipedia’ya girebileceksiniz.)

Kapak Fotoğrafı: Yang Deng/Unsplash