İster sırt çantanla baş parmağın yukarıda yollarda ol, ister konforunla bir otel odasında… Ne olursan ol yeşil gezgin ol! “Neden yeşil gezgin?” diye soruyorsan, sana şimdi bunun 5 güzel tarafını anlatacağım.

1.Yaşamı korumanın kolay ve vazgeçilmez yolu

Seyahatinize yeşil bir yaklaşım getirmek, sadece kendiniz için değil ziyaret etmeyi sevdiğiniz yerleri, sizden sonra gelen yolcular ve orada yaşamaya devam edecek insanlar için korumanın kolay ve vazgeçilmez bir yoldur.

2. Derin bağlar kurmanızı sağlar

Yeşil gezgin olmak, ziyaret ettiğiniz kişilerle ve yerlerle daha derin bağlantılar kurmanıza fırsat sağlar. Gittiğiniz yerin kültürünü öğrenmenize ve yerel halkla birebir diyalog içine girmenize vesile olur.

Daha fazla oku: Yeşil seyahat nedir?

3. Gezegen için en iyisi

Ulaşım sektörü, iklim değişikliğinden sorumlu ana fazlardan biri olan karbondioksit (CO2) emisyonlarının yaklaşık yüzde 40’ından sorumlu. Toplu taşımacılık ayak izimizi, atmosfere yaydığımız CO2 miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Seyahat ederken bunun akılda tutulması bir miktar yeşili kurtarabilir.

4. Böylesi sizin için de daha sağlıklı

Gittiğiniz yerlerin yerel pazarlarını ve restoranlarını keşfederek, temiz gıdaya erişmenize önayak olur. Ne yediğinizi bilmenin rahatlığı ile karnınızı doyurmanızı sağlar.

Daha fazla oku: Doğa dostu gezginler için yeşil seyahat rehberi

5. Doğa ana size kucak açar

Siz fark etmeseniz de doğa ana size kucak açar ve yolculuğunuzda size yol gösterici olur. Ona gösterdiğiniz saygının ve sevginin karşılığını bir şekilde alırsınız.

Yeşil seyahat, belirli bir varış yerindeki olumsuz etkinizi azaltmak için basit ve akılcıl seçimler yapmakla ilgilidir. Bireysel olarak bu seçimlerden her biri, büyük resimde sadece küçük bir fark yaratıyor. Ancak toplu olarak, bu küçük şeyler hakkında daha bilinçli hale gelmenin büyük bir kümülatif etkisi olabilir. Kendini değiştirmediğin sürece ne dünyanın daha iyi olabileceğini hayal edebilir ne de bu değişimin bir parçası olabilirsin.