Bilim insanları yakın zamanda Kanada’da bir milyar yıllık bir mantar fosili buldu. Bu yeni durum, Dünya’daki bitki ve hayvanların evrimi ve zamanlamasını görme biçimimizi değiştirebilir.

Fosilleşmiş örnek Kanada Kuzey Kutbu’ndaki bir uluslararası ekip tarafından toplandı. Yapılan işlemlerin ardından 900 milyon ile 1 milyar yıl arasında bir yerde durduğu hesaplandı ve şimdiye kadarki bulunan en eski mantar olarak tanımlandı. Nature dergisinde yayınlanan araştırma, ökaryotların karaya çıkışına dair bakış açımızı değiştiriyor.

Fosilleşmiş mantarlar analiz edildi ve araştırmacılar mantarların hücre duvarlarında bulunan, benzersiz bir madde olan kitinin varlığını buldular.

Daha fazla oku: Ağaçların mantarlar sayesinde nasıl bir sosyal ağ kurduklarını keşfedin

Kayıtlardaki en eski fosil mantarlar yaklaşık 460 milyon yıllıktı. 1 milyar yıllık bir mantar bulmak, o dönemde yaşayan organizmaların geri kalanına yapabileceğimiz çıkarımlar için oldukça önemli.

Ökaryotlar, hücrelerinde bir çekirdek ve başka organeller içeren bir canlılar grubu olup bilimsel sınıflandırmada arkeler ve bakterilerle beraber tüm canlıları kapsayan üç ana gruptan biridir. Bakteriler dışındaki bütün organizmalar yani protista, mantarlar, bitkiler ve hayvanlar ökaryotik hücre yapısına sahiptir. Eğer mantarlar bir milyar önce varlarsa ökaryot alanındaki benzerliklere dayanarak, bu süre zarfında başka bitki ve hayvanların da var olması muhtemeldir.

Daha fazla oku: Pestalotiopsis microspora, Plastik yiyen mantar

Bu bulgu, Dünya’daki bitki ve hayvanların ne zaman var olabileceği konusundaki görüşümüzü önemli ölçüde değiştiriyor. Önceki tahminlere göre, ilk kara bitkilerinin yaklaşık 470 milyon yıl önce ve hayvanların da 580 ile 500 yıl milyon önce var olduğu yönündeydi.

Bu son bulguyla bitki ve hayvanlar 1 milyar yıl öncesine kadar var olabilirler. Bu, bilim insanlarının Dünya üzerindeki erken yaşam vizyonunu değiştiriyor ve modern yaşamın (bitkiler, hayvanlar, mantarlar) daha önce düşünülenden çok daha uzun olduğu noktasına değiniyor.

Bugün mantarların 2.2 ile 3.8 milyon türe sahip olduğu, sadece 120 bininin belgelenip tanımlandığı tahmin ediliyor.

Not: Görsel temsilidir.
Kaynak: Forbes
Kapat fotoğrafı: Timothy Dykes/Unsplash