Kök hücre biyoloğu Hiromitsu Nakauchi, çok uzun zamandır üzerine çalıştığı ve konusu ile tartışmaları da beraberinde getiren araştırmaları için hûkumetten onay aldı: İnsan-hayvan embriyo deneyleri…

Dünyadaki pek çok ülke, bu tarz etik temelli ve rahatsız edici uygulamaların mali kaynaklarını kesiyor, tamamen yasaklıyor veya kısıtlıyor. Gün geçtikçe birçok marka bile hayvan deneylerini iptal edip, etik daha alternatif yollara başvuruyor. Lakin Japonya ise şimdi olayı çok daha başka bir boyuta taşıyor.

Bu yılın başlarında Japonya, yalnızca melez embriyoların taşıyıcı hayvanlara nakledilmesini değil aynı zamanda onları gerçeğe dönüştürmeyi de yasal hale getirdi. Tokyo Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nde kök hücre araştırmacısı olan Nakauchi, koyun ve domuz gibi hayvanlarda uyarlanmış insan organlarını yetiştirme hayalini kuruyordu. Nakauchi, bu fikri ile nakil bekleme listesindeki insanların yaşamlarını değiştirmeyi umuyor. Bu hedefin hâlâ çok uzak olduğunu düşünse de araştırmasındaki bir sonraki adım için Japonya’daki bakanlık yetkilileri tarafından kendisine yeşil ışık yakıldı. 2014 yasağından bu yana hûkümetin onayını alan ilk araştırmacı olan Nakauchi, kamuoyu anlayışının ve güveninin artması için işleri yavaş yavaş ilerletmeyi planlıyor.

Hiromitsi Nakauchi
Hiromitsi Nakauchi

Nakauchi’nin The Asahi Shimbun‘a verdiği demeçte “İnsan organlarını hemen yaratmayı beklemiyoruz ancak bu noktaya kadar edindiğimiz bilgi birikimine dayanarak araştırmalarımızı geliştirmemizi sağlar” şeklinde ifadelerde bulundu.

Deneyler, insan kaynaklı pluripotent kök hücrelerinin sıçan ve farelerin embriyolarına enjekte edilmesiyle başlayacak. Bunların tümü genetik olarak manipüle edildiği için pankreas geliştiremezler. Amaç, kemirgen embriyosunu kullanarak insan hücrelerinin kendisine yeni bir pankreas oluşturmasını sağlamak. İki yıl boyunca ekip bu kemirgenlerin gelişip büyümesini, süreçteki organlarını ve beynini dikkatle izlemeyi planlıyor. Bu aşamadan sonra araştırmacılar aynı şeyi domuzlarla yapmak için onay isteyecekler.

Geçmişte insan-hayvan embriyoları oluşturulmuş olsa da (domuz-insan embriyoları ve koyun-insan embiryoları gibi) daha önce bunun gerçeğe dönüştürülmesine izin verilmemişti. Bu tür araştırmaların en büyük korkularından biri, bu insan kök hücrelerinin gerçekte bir hayvanda nereye gittiği ve bir kere enjekte edildiklerinde ne tür hücrelere dönüşebileceği üzerine yoğunlaşmaktadır.

Nakauchi ve ekibi bu tedaviyi sadece pankreas ile tutmaya çalışırken, kemirgen beyinlerinin yüzde 30’undan fazlası insan olduğunu tespit ederse deneyi askıya alacaklar. Bunlar, hûkümetin “insanlaşmış” bir hayvanın ortaya çıkmasını önleme koşullarının bir parçası.

Ancak Nakauchi bunun olacağını düşünmüyor. Geçen yıl, o ve Stanford’daki meslektaşları ilk insan-koyun embriyosunu başarıyla yaptılar ve 28 gün sonra imha edilmesine rağmen melez hiçbir organ içermiyordu, sadece çok az insan hücresi içeriyordu.

Ne yazık ki, İnsan-dışı hayvanlar, insan türü var oldukça ondan daha çok çekeceğe benziyor.

Kaynak: Science Alert
Başlık Fotoğrafı: Japon bir bilim insanı, fare embriyasuna insan hücresi yerleştirmiş. Science Pictures ltd/SPL.