İnsan bedeni birçok toplumda ne yazık ki en büyük tabulardan biri. Özellikle kadın bedeni. Yasaklı, günâhkar, ayıplı listeler arasında. Oysa en doğal, en estetik, korkulmaması gereken bir varlık bedenlerimiz. Geleneksel ve popüler kültürün beden dayatmaları da bunun üstüne binince insanlar bedenlerine küsmüş. Durum böyle olunca insanlar aynada kendi bedenlerini bile kendilerine ayıplar olmuş. Geçenlerde de çıplak uyumanın 10 faydası şeklinde İngilizce bir yazıya denk geldim ve dikkatimi çekti. İçeriğini çevirerek sizlerle paylaşmak istedim.

Araştırmalara göre insanların sadece yüzde 10’u çıplak şekilde uyuyor. İnsanların nasıl uyuduğu, kendi tarzlarına göre değişiyor. Kimisi cicili pijamaları seviyor, kimisi çıplak uyuyor, kimisi çamaşırı ile yatıyor… Çıplaklık her zaman cinsellikle ilişkili olmak zorunda da değil. Bu sizin algılarınızla alaka bir şey.

Eğer bir partneriniz varsa çıplak uyuduğunuzda, cildin cilde değmesi sizi geliştirecek. Çıplak uyumanın daha fazla oksitosin salgıladığı, kan basıncını düşürebildiği, stresi azalttığı ve depresyonla mücadele ettiği biliniyor. Gündelik hayat içindeki insan etkileşiminin, dokunmanın bile sizi nasıl iyi hissettirdiğini düşünün.

Uyku halinde bedenimizin ısısı düşer. Çıplak uyumak da bu sıcaklığı düzenlemeye ve kortizol seviyemizi korumaya yardımcı olur. Ayrıca melatonin gibi cilt sağlığını geliştirecek hormonları salgılar. Böylelikle aşırı ısınan vücudun etkileri ile artık uğraşmana gerek kalmayacak. Bu da size daha iyi bir gece uykusu sağlayacak.

Biyolojik erkeklerin çıplak uyuması testiküler sağlıkları için de daha iyi. Spremin kalitesi artar ve yüzücüleri kuvvetlendirir. Biyolojik kadınların da maya enfeksiyonundan kaçınmasına yardımcı olur.

Daha iyi ilişki

Çıplak uyuyan insanlar daha iyi ilişkiye sahip olma eğilimini gösteriyorlar. Cilt ile cilde yapılan temas, bağlanma hormonu olan oksitosini salgılar. Giyinik uyuduğunuzda cilt pijamayla temas yoluna geçer ve mutluluk hormonunu yükselten, stresi ve kan basıncını düşüren oksitosine ihtiyaç duyar.

Maya enfeksiyonu riskini azaltır

Vajinal bölgenizin hava almasına olanak sağlar ve maya enfeksiyonu riskinizi azaltır. Maya, sıcak ve nemli koşullarda yetişir. Vajinal bölgenizin serin ve kuru olması gerekir.

Araştırmalara göre çıplak uyumanın 10 faydası
Çıplak uyumak da bu sıcaklığı düzenlemeye ve kortizol seviyemizi korumaya yardımcı olur.

Genel sağlık

Gece kıyafetle uyumanız vücudunuzu daha sıcak tutar; bu da vücudunuzu onaran büyüme hormonunuzun salgılanmasını önler. Büyüme hormonu, kemik yoğunluğunu arttırır, dokuyu onarır, kas kurar, şeker hastalığı riskinizi düşür, kalp hastalığı riskini düşürür, bağışıklık sistemini uyarır, iç organların büyümesini uyarır.

Daha iyi cinsel ilişki deneyimi

Vücudunuzda oksitosin dolaşmaya devam ederse ikiniz de zaten çıplaksınız!

Vücut sıcaklığının düzenlenmesi

Vücudumuzun gece serinlemesi gerekir çünkü bu kortizol düzeylerimizi düşürür. Yeterince huzurlu bir uyuyamazsak yüksek düzeyde kortizol ile güne başlarız. Yüksek düzeyde kortizol da iştahımızı ve aşırı yeme eğilimimizi tetikler, uyku düzenimizi bozabilir, göbek yağını arttırır, libidoyu düşürür.

Yaşlanma karşıtı etkisi

Çıplak uyumak genç kalmanızı sağlar. Vücut ısısını 68-70 derece tutmak, yaşlanmayı geciktiren hormonları, melatonin ve büyüme hormonunun düzgün çalışmasına izin verir. Yatmadan önce rahat olmak birçok insan için çok önemli fakat sıcak bir uyku ortamı uyurken vücudunuzun doğal soğutma işleminin gerçekleşmesini engelleyebilir.

Araştırmalara göre çıplak uyumanın 10 faydası
Eğer bir partneriniz varsa çıplak uyuduğunuzda, cildin cilde değmesi sizi geliştirecek.

Gelişen özgüven

Çıplak uyumak özgüveninizi de arttıracak. Vücudunuzla barışmayı ve daha rahat olmayı öğreneceksiniz. Bunların ardından daha mutlu bir insan olacaksınız.

Zihnin hafifliği

Pijamayı ne kadar sorun ediyorsunuz bilmiyorum ama en azından onları yıkamak ve yeni pijama almak gibi dertleriniz olmayacak. Bu da sizin için bir avantaj olacak.

Mutluluk

Çıplak uyumak sizi daha mutlu ve daha huzurlu hissettirir. Yatakta çıplak yattığınızı hayal edin; pantolon, iç çamaşırı veya korkunç sutyen hakkında endişelenmenize gerek yok. Sadece iki serin örtü arasına bedenini soktun.

Cilt sağlığınızın gelişimi

Cildiniz sonunda nefes alabilecek. Özel bölgeleriniz, koltuk altı ve ayaklarınız bütün gün kısıtlanır ve sıcak havalarda bile birçok kat giysiyle kaplanır. Vücudunuza nefes alma şansını verin. Aksi takdirde cilt hastalıklarına da davetiye çıkartıyorsunuz.

Belki de kendinize yapabileceğiniz en iyi şey olabilir. Denemekten zarar gelmez!