Panama Polisi, Tribal Gathering Festival’ine katılan 300 kişiyi Yeni Korona Virüs nedeniyle alandan çıkarmadı.

Düşünün bir hafta boyunca çılgınca dans etmeye gittiniz, yaşlı yerlilerin bilgeliğini puslu öğleden sonralarında dinlediniz. Ayrıca Orta Amerika’nın en güzel plajlarından biri olan Playa Chiquita’da kumların üstünde bir sürü gezgin hippiyle tembellik ettiniz… Ancak müzik festivalinin sonuna geldiğinizde işlerin yolunda gitmediğini fark ettiniz. Aslında burada tutuldunuz ya da daha doğrusu yerel ordu tarafından korona virüs korkusu nedeniyle tuzağa düşürüldünüz!

Bu tam olarak şu anda Panama Colón’daki Tribal Gathering Festival’a katılan 300 veya daha fazla festival meraklısının durumu. Geçtiğimiz Cuma günü, festivalin bitmesinden iki gün önce, Panama Sağlık Bakanı Rosaria Turner, 23 Mart’a kadar festival katılımcılarının alanda kalmalarını emredip olağanüstü hal ilan etti. Ülkede geçtiğimiz Salı günü Covid-19 nedeniyle gerçekleşen ilk ölümün ardından gelen emir halihazırda 109 enfekte hasta sayısının artmaması için verildi. 

300 kişi Tribal Gathering Festival'inde Covid-19 nedeniyle karantinada kaldı
Hükûmet yetkilileri festival alanında

Polis, Tribal Gathering Festival’ini kuşattı

Polis, festivali şu an kuşatmış durumda. Zaman içinde kaçmayı başaramayanları toplamış ve kalanları da erzaklarıyla birlikte alanda tutuyor. Sanatçı menajeri Luu Carretero Sierra, Colón yerlilerinin güvenliğe yardım etmek için alanda kaldığını ifade ederek: “Panama Hükûmeti herhangi bir yardım sağlamıyor, bizi bir anlamda oyalamak için burada bekletiyorlar. Fakat biz bu çılgın zamanda yerli halkla muazzam bir dayanışma yaşadık” dedi. Fakat Sierra, bölgedeki tıbbi malzemelerin sorun olabileceğini ifade etti. Bunun nedeni ise festival organizatörleri tarafından ilkyardım sağlamak ve etkinlik sırasında gerekli tedbirleri almak üzere anlaşılan Kızıl Haç’ın alandan ayrılmış olması…

İspanyol vatandaşı olan Sierra, İngiliz Hükûmeti’nin, İngiltere vatandaşı olmaması nedeniyle onu geri almayı reddettiğini söyledi. Ayrıca Panama’daki İspanya Büyükelçiliği de yardım çağrılarına yanıt vermemiş. Ancak Macaristan ve İsviçre elçilikleri insanları ülkelerine götürmek için harekete geçmiş. Vice ajansı Panama’daki İspanya Büyükelçiliğine ulaşarak gerekli başvuruları yaptı. 

Son birkaç gün içinde birkaç kişi farklı servislerle alandan ayrıldılar. Bazı araçlar geri döndüler ancak bazıları alandan çok uzağa gittiler. 

300 kişi Tribal Gathering Festival'inde Covid-19 nedeniyle karantinada kaldı
Korona virüs şüphesiyle ateşi ölçülen bir katılımcı

Festival alanında Covid-19 testi

Festival organizatörleri, Covid-19 testlerinin Panama Sağlık Bakanlığı tarafından alanda yapıldığını ve enfeksiyon vaka sayısının şu ana kadar sıfır olduğunu söyledi. Ancak organizatörlere göre esas endişe bazı katılımcılarda görülen yüksek ateşe neden olan bir böcekten kaynaklanmıştı.

İsmini vermek istemeyen bir katılımcı şöyle dedi: “Panama yetkilileri organize olamadı. Alandan ayrılmak isteyenler durduruldu ve saatlerce bekletildikten sonra alana geri gönderildi. Bu saçma sapan yasal işlemlerin zorluklarına katlanmak istediğime emin değilim. Bu durum bazen kötü bir şaka gibi geliyor…”

Bazıları ise şanslıydı. Techno sanatçısı DJ Chris Williams sokağı çıkma yasağı Cuma günü duyurulmadan önce alandan ayrılışını şöyle anlatıyor: “Bir yerlinin tavuk kamyonuna bir sürü hippiyle birlikte doluşarak sokağa çıkma yasağından önce alandan kaçtık.” İngiliz psy-trance sanatçısı Celli Earthling de aynı zamanda kaçtığını ifade ediyor: “Bütün festivalin karantina altına alınacağını duyunca hemen serviste yerimi ayırtıp havaalanına ulaşarak Madrid’e tam zamanında kaçtım.”

Bölgenin yerlileri alanda tutulan katılımcılara gönüllü olarak yardım ediyor
Bölgenin yerlileri alanda tutulan katılımcılara gönüllü olarak yardım ediyor

Hâlâ 80 kadar İngiliz kaldı

Şu anda sayıları azalmış olsa da alanda 80 kadar İngiliz vatandaşı kaldı. DJ Sutekh, Graham Brown, bunlardan birisi: “İngiliz Hükûmeti işe yaramadı. Aslında şu ana kadar ekip ruhu sayesinde çok şeyin üstesinden geldik ve bu festival hiç bitmeyecek belki de. Fakat şu an yapmak istediğim şey evime, eşimin yanına gitmek.”

Bütün bu olumsuzluklara rağmen küçük bir plaj barı halen açık ve küçük bir ses sistemiyle müzik devam ediyor. Günlük atölyeler, holistik terapiler, sinemalar çalışmaya devam ediyor. Nakit tükendiği zaman yiyecek talepleri de karşılanıyor. Salı günü yerel bir tedarikçi bir miktar yiyecek bağışlamış. Ekip üyesi Lizy Bending’in yorumu ise ilginç: “Bizler şanslıyız. Çünkü yiyecek, temiz su, çadır, tuvalet ve internetimiz var. Bu bölgedeki yerli insanların yıl boyunca sahip olduklarından fazlası…”

Tuvalet kâğıdı alandaki en önemli ihtiyaçlardan biri
Tuvalet kâğıdı alandaki en önemli ihtiyaçlardan biri

Festival organizatörü Tim Raper, devlet yardımının yokluğunda alandakilerin ihtiyaçlarını karşılamak için 160 bin dolar kredi aldığını ifade ediyor ve şöyle ekliyor: “Bizler böyle olmasını istemezdik fakat oldukça ilginç bir sosyal deneyim oldu.”

Not: 20 Mart 2020’de İspanya büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre alanda tutulan grup sınır polisinin koruması altındaymış. Ayrıca elçilik, alandaki İspanya vatandaşlarıyla iletişim halinde olduklarını sorunun kısa zamanda çözüleceğini bildirmiş ve vatandaşların kendilerine ulaşmaları için gerekli telefon numaralarını iletmiş.

Kaynak: VICE