Eski zamanlarda farmakoloji bu kadar gelişmiş değildi. Haliyle insanlar hastalıklarına ve problemlerine bitkilerden çare buluyordu. Farmakoloji temeli de bitkilere dayanıyor zaten. Bitkilerin saf gücüne olan inanç modern çağda da devam ediyor. Özellikle koruyucu ve kollayıcı yöntemler olarak bitkilerden sık sık yararlanıyoruz. Hastalandığımızda vücudumuzun direncini arttırmak için yine çeşitli bitkilere başvuruyoruz. Peki, hangi bitkinin hangi alanda etkili olduğunu biliyor musunuz? Bilmeniz gereken güçlü ve şifalı 10 bitkiyi sıraladık.

Unutmadan bu liste bilgilendirme amaçlı yapılmıştır. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa ilk önce doktorunuza danışın.

Tıbbi sarısabır (Aloe Vera)

Aloe vera

Lokal ve oral kullanılan Aloe vera, geleneksel Hint ve Çin tıbbı ile Batı dünyasında önemli bir yere sahip. Mısırlılar Aleo veraölümsüzlük bitkisi diyorlardı.

Geleneksel Hint tıbbında Aleo vera, cilt hastalıkları, kabızlık gibi çeşitli şikâyetleri tedavi etmek için kullanılır. Çin tıbbında ise mantar hastalıkları genellikle Aleo vera ile tedavi edilir. Batı dünyasında da kozmetik, gıda ve ilaç sanayisine girmiştir.

Aleo vera allojenik değildir ve antiseptik, antienflamatuar, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Döküntüleri yatıştırır. Yanıkları, uçukları ve diğer cilt tahrişlerini tedavi edebilir. Cildi ve saçı nemlendirir. İltihabı azaltmaya yardımcı olur.