İyileştirici özelliğinden dolayı aloe verayı, Amerikan Yerlileri “cennetin âsası” diye adlandırırken Antik Mısırlılar “ölümsüzlüğün bitkisi” olarak çağırıyor. Bununla birlikte aloe veranın sıyrıkları, kesikleri ve yanıklar iyileştirdiği biliniyor. Hatta ağız yolu ile alındığında daha etkili olduğu söyleniyor.

Journal of Environmental Science and Health‘e (Çevre Bilimi ve Sağlık Dergisi) göre, aloe vera, polisakkaritler, vitaminler, enzimler, amino asitler ve minareller dahil biyolojik olarak aktif, doğal olarak oluşan 200’den fazla bileşeni içeren, bağışıklık sistemine yardımcı olarak toksinleri ve patojenleri vücuttan temizleyen, anti-bakteriyel, antiviral ve anti-fungal özelliklere sahiptir.

Mineraller

Aloe vera kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir, potasyum, bakır ve manganez bakımından zengindir. Hepsi metabolik yolları güçlendirmek için birlikte çalışır.

Enzimler

Aloe vera, yağ ve şeker moleküllerini parçalayarak sindirime yardımcı olan amilaz ve lipaz gibi enzimleri içerir. Ayrıca aloe vera iltihabı azaltmaya yardımcı olan bir baridikinezi kaynağıdır.

Vitaminler

Aloe vera, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için önemli olan B12 vitaminine sahiptir. Araştırmalar, aloe veranın B12’nin biyoyararlanımına yardımcı olduğunu, böylece vücudun daha kolay emebileceğini ve kullanabileceğini göstermektedir. Aloe vera ayrıca A, C, E, folik asit, kolin, B1, B2, B3 (niasin) ve B6 vitamin kaynağıdır.

Amino Acids

Aloe vera, vücudun ihtiyaç duyduğu 22 temel amino asitten 20’sini (protein yapı taşları) içerir. Aynı zamanda iltihaplanma ve bakteri ile mücadele eden bir salisilik asit kaynağıdır.

Yaprakları marketten alabilir ya da kendiniz hasat edebilirsiniz.

Büyülü Bitki

Aloe veranın mükemmel bir vücut temizleyici olmasının yanı sıra (mideden, böbreklerden, dalaktan, mesaneden, karaciğerden ve kolondan toksinleri uzaklaştırmak), hazımsızlık, mide, ülser ve bağırsak iltihabından da kurtulmaya yardımcı olur. Sindirim sistemini güçlendirmeye ve eklem iltihabını hafifletmeye yardımcı olur.

Aloe vera suyu gargara ile aynı şekilde alındığında, kimyasal yüklü gargaralar (ve onun aktif bileşeni, klorheksidin) kadar plak çıkartmada ve ayrıca ağız ülseri tedavisinde de etkilidir.

Aloe vera nasıl alınır?

Yaprakları marketten alabilir ya da kendiniz hasat edebilirsiniz. Doğrudan bitkiden aloe vera suyunu tüketebilir ya da yakındaki sağlık marketlerinden satın alabilirsiniz. Meyve sularına ve smoothie’lere karıştırabilir veya doğrudan içebilirsiniz. Ancak bu konularda yetkin bir sağlık uzmanıyla konuşmak veya spesifik dozajla ilgili bilgi bulmak için biraz araştırma yapmak akıllıca olacaktır.

Captain-Planet kaynağından birebir çevrilmiştir.