Etiyopya, bir gün içinde en fazla ağaç dikerek dünya rekorunu kırdı. 2016 yılında Hindistan, 24 saat içinde 50 milyon ağaç dikerek bu rekoru elinde tutuyordu ancak şimdi Etiyopya bir gün içinde 350 milyondan fazla ağaç diktiğini duyurdu.

“Yeşil Miras” girişiminin bir parçası olarak doğal alanların ulusa kazandırılması için Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet, Etiyopya’daki herkesi dışarı çıkmaya ve ağaç dikmeye çağırdı. Aynı zamanda Başkent Addias Ababa’da resmi tatil de ilan edilerek ağaç dikme etkinliği düzenlendi. Ardından Etiyopya İnovasyon ve Teknoloji Bakanı Dr. Getahun Mekuria, gün sonunda Twitter’dan yaptığı paylaşımda 12 saat içinde 353 milyon 633 bin 660 ağaç dikildiğini duyurdu.

Etiyopya, bir günde 350 milyondan fazla ağaç dikerek rekor kırdı

BBC‘ye göre, BM yetkilileri Etiyopya’nın ormanlık alanlarının 20’inci yüzyılın başlarında yüzde 35’ten 2000’lerin başında yüzde 4’e düştüğünü rapor etti.

Başbakan, Ekim ayından önce en az 4 milyar yerli ağaç dikerek ülkenin ormansızlaşma meselesiyle mücadele etmeyi umuyor.

Daha fazla oku: Tayland ordusu ülkesini yaklaşık 900 bin ağaç tohumuyla bombalıyor

Şimdiye kadar yetkililer ülke genelinde toplam 2.6 milyar ağaç fidanı diktiklerini söylüyor. Yeni Dünya rekoru henüz Guinness Dünya Rekorlar Kitabı tarafından resmi olarak onaylanmamasına rağmen, Başbakanlık ofisi Associated Press‘e son ağaç sayımını hesaplamak için organizasyona yardımcı olunduğu söylendi.

Daha fazla oku: Brezilyalı fotoğrafçı 2.7 milyon ağaç ile ormanı yeniden canlandırdı