Brezilyalı fotoğrafçı Sebastião Ribeiro Salgado, Ruanda’daki soykırımla ilgili travmatik raporu verme görevinden sonra eve döndüğünde, çocukluk topraklarında meydana gelen harabeyi görünce bir kez daha yıkıldı. Bir zamanlar tropik ormanların cenneti olan Minas Gerais, ağaçları ve yaban hayatı olmayan çorak bir ülkeye dönüşmüştü.

Sebastião, araziyi hasta olarak tanımlamıştı ve alanın sadece yüzde 0,5’i ormanla kaplıydı. Bir şekilde yardım etmek istiyordu çünkü anavatanını, birçok modern ormanın sonu olan çorap topraklar olarak görmek istemiyordu. Eşi Lélia Deluiz Wanick Salgado, ona ağaçlandırma fikrini sundu. Bunun üzerine insanlara ilham vermek, para toplamak, ekip kurmakve ortak bulmak için çalışmalara başladılar. 1998 yılının Nisan ayınada Sebastião, bir zamanlar olduğu gibi çorak araziyi cennete geri döndürme güdüsü ile Instituto Terra’yı kurdu.

Instituto Terra, Bulcão çiftliğindeki bin 502 dönümlük yağmur ormanını kurtarmak istedi. Burası Özel Doğal Miras Koruma Alanı (PNHR) olarak adlandırıldı. Sebastião Aralık 1999’da ilk tohum ekimini gerçekleştirdi. Yağmur ormanlarını eski haline döndürme motivasyonuna sahip olmasından beri Sebastião, özellikle ekilmiş ağaçların toprağa özgü olması gerektiğini belirtti. Ağaçlar yöreye özgü değilse, yerel yaban hayatının geri dönmediğini gözlemlemişti. 290 milyon ağaç türü ve daha fazlası için iki milyondan fazla fidan dikti.

Brezilyalı fotoğrafçı 20 yıl içinde 2.7 milyon ağaç ile ormanı yeniden canlandırdı
Bir zamanlar tropik ormanların cenneti olan Minas Gerais, ağaçları ve yaban hayatı olmayan çorak bir ülkeye dönüşmüştü.

Yeniden ekim işlemi sayesinde toprak erozyonu durdu. Bunun sonucunda, çiftlikteki su kaynakları yavaş yavaş yenilendi. En heyecan verici olanı ise faunanın geri dönüşüydü.

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan altı tür ile birlikte toplam 172 kuş geri döndü. 33 memeli türü geri döndü. Bunların ikisi, nesli nerede tükenmek üzere olanlardandı. 293 bitki, 15 sürüngen ve 15 amfibi türü geri döndü.

Instituto Terra, ekolojik sorunların farkında olan insanlar için bir umut ışığına dönüştü. Aynı zamanda burası, ekoloji restorasyonuna odaklanan araştırma ve eğitim yeri, Çevresel Eğitim ve Restorasyon Merkezi’ni (CERA) kurdu. Bugün var olan gelişim modellerini şimdiden araştırdı ve sürdürülebilir kalkınma için kullanılabilecek bir model oluşturmaya çalışıyor. Aralık 2012 itibariyle yaklaşık 700 eğitim projesi geliştirdi.

Kaynak: Truth Theory