Dünyanın iğrençliklerine kayıtsız kalamayan Mark Boyle; zenginlik ne kadar birikirse, toplumun da o kadar yıkıma uğrayacağını düşünüyordu. Üniversitede ekonomi okuduğu dönemlerde parasız yaşamaya ilgisi başladı. Gandhi ile tanışması aslında onun hayatını da değiştirdi (Gandhi ile ilgili bir film izleyerek.)

Mark Boyle, altı yıl boyunca iki farklı organik gıda şirketinde çalışmasına rağmen bazı şeylerin asla yeterli gelmediğinin farkına vardı.

2007 yılında bir arkadaşı ile sohbeti sonrası freeconomy topluluğunu kurdu. Freeconomy, 168 ülkede 4 binden fazla üyesi olan yeteneklerin ve eşyaların takas edildiği bir oluşum. Boyle, parasız yaşamaya başladı.

Freecyle sitesinden bedavaya bulduğu karavanda yaşamaya başladı ve İngiltere’den Hindistan’a, Ghandi’nin yurduna doğru gitti. Bu seyahat tam 2,5 yıl sürdü. Yanına sadece sırt çanta, birkaç tişört, sandalet, bıçak, sargı bezi ve güneş kremi aldı. İnsanlığa fazlasıyla inanan Mark Boyle, yeteneklerini takas ederek parasız idare etti. Bu uzun yolculuk freeconomy hareketinin bir parçasıydı.

2010 yılında da The Moneyless Man: A Year of Freeconomic Living başlıklı kitabını yayınladı. Para nedeniyle insan ilişkilerinin nasıl baltalandığını anlatan Boyle, kitabında gündelik hayata dair detayları açıklıyor. Beslenme, ufak aletler yapımı, hastalıklardan korunma gibi önemli bilgileri meraklılarına anlatıyor.

Kaynaklar: BBC, Moneyless Manifesto, The Guardian, Wikipedia, Ortak Kullanım Hareketi, Afili Filintalar