Ankara’ya taşındığımda beni sevindiren şeylerden biri de Salt Ulus’un evime yakın olmasıydı. Salt Beyoğlu’na ve Salt Galata’ya göre daha ufak kalsa da bahçesine adım atınca insanın içini ısıtan bir havası var. Köklere Dönüş sergisi ile de SALT Ulus’a ilk ziyaretimi gerçekleştirmiş oldum.

İnsanlar tarafından Ulus pek sevilen bir yer olmasa da eski yapılaşmanın fazla olması nedeniyle benim için görmeyi en sevdiğim lokasyanlardan biri.

Lukasz Ronduda kuratörlüğünde SALT ve Varşova Modern Sanat Müzesi işbirliği ile organize edilen Köklere Dönüş, sanatsal çalışmalarında kırsalı inceliyor. Polonya’da köleliğin kaldırılmasının 150’inci yıl dönümü vesilesi ile gerçekleşen Köklere Dönüş kendilerini toprağa, doğaya, belirli topluluklara ve mevsimlerin doğal akışına olan bağlarının altını çiziyor.

Polonya Ulusal Kültür ve Miras Bakanlığı tarafından desteklenen bu proje, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600’üncü yıl dönümü kutlamaları nedeniyle 2014 yılı boyunca sürecek kültür programları kapsamında gerçekleşecek.

Daha fazla fotoğraf için tıklayınız.