Javier F. Ponce ve ekibinin geliştirdiği, Güneş enerjisi ile çalışan sürdürülebilir yüzen bahçe sistemi, yılda tahmini 8 bin 152 ton sebze üretebilecek. 

Forward Thinking Architecture” İspanyol firmasının kurucusu olan Ponce ve ekibi; çevreye yararlı kentsel tasarımlara kendini adamış. Son projelerinin ismi de “Smart Floating Farms” (Akıllı Yüzer Çiftlikler). Suda bitki yetiştirme yöntemi ile sebze üretmeyi hedefliyor. Ne yazık ki aynı zamanda akuakültür ile deniz tarım faaliyetleri de olacak. Biliyorsunuz ki akuakültür, hayvansal (!) ve bitkisel su canlılarının insan faktörü dahilinde kontrollü veya yarı kontrollü olarak gıda, stokların takviyesi, süs, hobi ve bilimsel araştırmalar için yetiştirilmesi olarak adlandırılabilir (Çelikkale ve diğ.,1999).

Ponce, internet sitesinde “Amacımız, bu yüzer çiftlikleri, gıdanın daha çok ihtiyaç duyulduğu alanlara yakın bir yerde kurmak” diye açıklama yaptı.

Smart Floating Farm, Asya’da kullanılan dikdörtgen şekilde yüzer balık çiftliklerinden ilham alarak tasarlandı. Ponce ve ekibi bu proje ile nüfus artışı karşısındaki gıda kıtlığı soru çözümüne katkı sağlamak istiyor.

12 Haziran 2015, Gaia Dergi