Kış dönemi, seranızı inşa etmek için mükemmel bir zaman. Sera ürünleri dışarıda çok pahalı olabiliyorken kendi inşa ettiğimiz sera evinde büyüttüğümüz sebzeler, bizim için hem daha sağlıklı hem de daha ucuz olacaktır.

Bu inşalara “hoop house“ (Sera evi) deniyor. Luke Richman-Zonka, Bellingham’da Fairhaven Üniversite’nde insan ekosistem yönetimi bölümünde öğrenci. Aynı zamanda, başlangıç düzeyinde basit bir sera evi inşa etmiş. Richman-Zonka, iyi drenajlı ve güneşten ısıyı en üst seviyede elde edebilmek için güneye karşı bir alanda sera evinin inşa edilmesini öneriyor.

Malzemeler:

9 kazık (Kısa betonarme demirlerinden bambuya kadar her malzeme olabilir)
5 adet 3 metre uzunluğunda, 2,5 cm kalınlığında PVC boru (Eğer daha geniş sera evi inşa ediyorsanız daha kalın borular kullanın)
Halat
En az 4,5 metreye 9 metre boyutunda branda naylonu
Torba kıskacı veya tel
Symmetric melon rows plant in greenhouse

Talimatlar:

1. Dört tane bir tarafta, dört tane karşı tarafta olacak şekilde, aralarına 1 metre ara koyarak kazıkları toprağa çakın.

2. PVC borularının uçlarını bir taraftaki kazıklara sokarak sabitleyin, daha sonra boşta kalan uçlarını da karşı taraftaki kazıklara geçirip sabitleyin. Böylece güzel bir yay şeklini almış olacaklar.

3. Bir kazık yardımıyla halatın bir ucunu yere çakıp sabitleyin ve gergin bir biçimde getirip, ilk yayın tepe noktasını sarıp bağlayın. Bağladıktan sonra kesmeyin, aynı gerginlikle, her yayın tepe noktasına işlemi uygulayın.

4. Bütün yayların tepe noktalarını halat ile sabitledikten sonra, ipin diğer ucunu da gergin bir biçimde toprağa sabitleyin.

5. Plastik brandayı yapmış olduğunuz iskeletin üzerine örtün ve tel veya poşet kıskacı ile iyice sabitleyin. Gergin olmasına dikkat edin ama plastiği de yırtmamaya özen gösterin.

6. Her tarafını plastikle kapladığınız seraya bir kapı yapmanız gerekecek. Seranın doğuya bakan kısmındaki plastiği yukarı doğru kıvırarak açabileceğiniz şekilde kesin ve PVC’nin artan kısmını, bunun alt kısmına sabitleyin. Böylece kapıyı PVC’nin etrafına sararak yukarıya kadar açabilir ve tutturabilirsiniz, çıkarken de tekrar açıp yere sabitleyebilirsiniz. Seranın girişini Doğu tarafına açmanız önerilir.

7. Diğer tarafların da rüzgarda açılmasını engellemek için, plastik brandanın uçlarına ağırlık tutturabilirsiniz veya PVC borunun etrafına sararak kanca gibi bir şey ile yere çakabilirsiniz, PVC kancanın uçları yırtmaması için tutuş alanı yaratacaktır.

Unutmadan en güzeli sebze ve meyveleri mevsiminde yemektir. Hangi ayda hangi sebze ve meyvenin yetiştiğini bilmiyorsanız üzerindeki linkte tıklayarak öğrenebilirsiniz.

18 Ekim 2016, Gaia Dergi