Bizim çocukluğumuzda mahalle kültürü vardı. Mahalle arkadaşları bir araya gelir, çeşitli oyunlar oynar, yaramazlık yapardı. Çocukluğum deniz kenarında, kayalıklar arasında geçti. Koca kayalıkların boşluklarına girip, kendimize ev yapardık. Kendimize bir alan yaratmak hep hoşuma gitmişti. Şimdi önereceğim oyun alanı fikri de çok güzel. Yaşayan oyun evi çocuğunuza doğal bir alan sağlarken, belki de onun ilgisini bilgisayardan uzak tutacak.

Fasülte Tipisi

  • 10 adet bambu veya ağaç dalı (yaklaşık 2 metre uzunluğunda)
  • Çalı fasülyesi tohumları
  • Bahçe ipi
  • Tel
  • Bahçe içi için çim veya yonca
Çocuklarınıza yaşayan oyun evi inşa edin

Nasıl yapılır?

Bambu çubuklarınızı bir daire içinde toprağa sokun ve tipi oluşturduklarından emin olun. Kapı yapabilmek için iki tanesi arasında yeterli boşluk bırakın. Bambuları ip ile sabitleyin.

Tipiyi tel ile kaplayın. Daha sonra bir metrelik bahçe yatağının etrafını kazın. Kazdığınız yeri kompost ile doldurun.

İki adet 2 inç delik açın ve her deliğe bir çalı fasülyesi tohumu ekin. Su ekleyin ve deliği toprakla doldurun. Tekrar su ekleyin.

Bitkileri saksılarda büyütüp, daha sonra da toprağa taşıyabilirsiniz. Sürgünleri çubukların etrafına sarın ve bir ip ile sabitleyin. Bitkilerinizi düzenli olarak sulayın.

Söğüt Mağarası

  • 1 büyük demet şeklinde 1, 2 ve 3 yaşındaki yeşil söğüt çubukları (yaklaşık 2 metre veya daha fazla uzunlukta)
  • Saman
Çocuklarınıza yaşayan oyun evi inşa edin

Nasıl yapılır?

Samanı oyun evini inşa etmek istediğiniz yere yerleştirin. 3 yaşındaki çubukları dikin. 2 yaşındaki çubukları dikey destek yaratmak için kullanacaksınız ve 1 yaşındaki çubuklar da size diyagonal örgü sağlayacak. Yapınızın üst kısmı başlangıçta açık olacak ancak yeni büyümeler yavaş yavaş onu kapatacak.

Yaşayan oyun evi sadece fasülye ve söğütten yapılmak zorunda değil. Tatlı bezelye, üzüm asmaları ve diğer çeşitli bitkilerle de inşa edebilirsiniz. Sivrisinekleri doğal şekilde uzaklaştıran türleri tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Healty Food House

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!