Gittikçe daha da kirlenen ve daha da tehlikeli bir ortama dönüşen şu dünyada dikkat edeceğimiz ilk şey sanırım bağışıklık sistemini güçlü tutmak olabilir. Hem Koronavirüs gibi salgınlardan sadece evde kalarak paçayı kurtaramayabiliriz. Onlarla karşılaştığımızda sağlam bir bedenimizin olması çok önemli. Güçlü bir bağışıklık sistemi, hastalıklarla ve tehlikelerle mücadele etmede bizlere yardımcı olacaktır. Bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirmenin pek çok yolu var. Bunları gündelik hayatımızda bir rutine dönüştürmek gerekiyor.

Çoğu insan, bu yolları pek önemsemeyebiliyor. Kimisi de yaptığı bazı diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile vücutlarının doğal savunmasını güçlendirebiliyor. Kendimiz için yaptığımız her iyi adım zararlı patojenlere veya hastalıklara neden olan organizmalarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirmenin 9 yolunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu seçenekleri kaliteli bir yaşam için alışkanlık haline getirmek gerekiyor.

Yeterince uyuyun

Yetersiz uyku hastalanma riskinizi arttırabilir. Örneğin; yeterince uyuyamayıp (dinlenemediğimde) sabah kalktığımda çok agresif olabiliyorum. Agresif olduğumda dikkatim daha çok dağılıyor ve bazı şeyler yanlış ilerleyebiliyor. Bu da bir çıkmaza giriyor. Agresiflik, gerginlik doğrudan vücudurun gardını düşürüyor.

164 sağlıklı yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, her gece 6 saatten az uyuyanların, her gece 6 saat veya daha fazla uyuyanlara göre soğuk algınlığına yakalanma olasılığı daha yüksek çıkmış.

Uyku konusunda sorun yaşıyorsanız telefonunuzdan, TV’inizden ve bilgisayarınızdan yayılan mavi ışık sirkadiyen ritminizi veya vücudunuzun doğal uyanıklık döngüsünü bozabilir. Ekran süresini yatmadan bir saat önce sınırlamayı deneyin.

Tamamen karanlık bir odada uyumak veya uyku maske kullanmak, her gece aynı saatte yatmak ve düzenli egzersiz yapmak uyku düzeniniz için yardımcı olabilir. Uyku maskesi ve düzenli egzersiz bende bir tık işe yarıyor.

Bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirmenin 9 yolu
Photo by Maddi Bazzocco on Unsplash

Tam gıda yemeye çalışın

Meyve, sebze, fındık, tohum ve baklagiller gibi bitkisel gıdalar zararlı patojenlere karşı üstünlük sağlayabilecek besinlerdir ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu gıdalardaki antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız bileşiklerle savaşarak iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca bitkilerdeki lifler, bağırsak mikrobiyomunu veya bağırsaktaki sağlıklı bakteri topluluğunu da besler. Güçlü bir bağırsak mikrobiyomu bağışıklığınızı geliştirebilir ve zararlı patojenlerin sindirim sisteminiz yoluyla vücudunuza girmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca meyveler ve sebzeler, soğuk algınlığı süresini azaltabilecek C vitamini gibi besinler açısından zengindir.

İşlenmiş yiyeceklerden uzak durarak doğal yapısı bozulmamış, katkı maddeleri içermeyen yiyecekleri daha çok tüketin. Bu gıdalara tam gıda (whole food) deniyor.

Daha sağlıklı yağları tercih edin

Yüksek derecede iltihap sökücü olan zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, iltihabı azaltarak vücudunuzun patojenlere karşı bağışıklık tepkisini arttırabilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren yağlar iltihap sökücü özellikleri ile vücudunuzun, hastalığa neden olan zararlı bakteri ve virüslerle savaşmasına yardımcı olur.

Chia tohumlarındaki gibi Omega-3 yağ asitleri de iltihapla savaşır. Kronik inflasmasyon bağışıklık sisteminizi baskılayabildiğinden bu yağlar doğal olarak hastalıklarla mücadele edebilir.

Bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirmenin 9 yolu
Fotoğraf: 🏴󠁵󠁳󠁴󠁸󠁿 Tindell/Unsplash

Fermente gıdalar yiyin

Fermente gıdalar, sindirim sisteminizi dolduran probiyotik adı verilen faydalı bakteriler açısından zengindir. Turşuları bu gıdalar arasında sayabiliriz. Probiyotik takviyeleri de bir başka seçenek olarak sunuyorlar ama her çeşit turşuyu çok rahatlıkla bulabiliyoruz. Kendi ev turşunuzu da kurabilirsiniz.

Rinovirüsü enfekte 152 kişide yapılan 28 günlük bir arştırmada, probiyotik Bifidobacterium animalis takviye edilenlerin daha güçlü bir bağışıklık tepkisine sahip olduğu gözlemlendi.

Bağırsak sağlığı ve bağışıklık derinden birbirine bağlıdır. Fermente gıdalar ve probiyotikler, bağışıklık sisteminizin zararlı patojenleri tanımlamasına ve hedeflemesine yardımcı olarak destekleyebilir.

Şekeri kıstılayın

Araştırmalar, ilave şekerlerin ve rafine karbonhidratların aşırı kilo ve obeziteye orantısız katkıda bulunabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca şeker ve kanser arsında doğrudan bağlantı olduğu tespit edildi.

Yaklaşık bin kişide yapılan gözlemsel bir araştırmada, grip aşısı uygulanan obezite hastalarının, aşı uygulanan obezitesi olmayan kişilere göre grip olma olasılığının iki kat daha fazla yüksek olduğu görüldü.

Bağışıklık sistemini doğal yollarla güçlendirmenin 9 yolu
Fotoğraf: Rod Long/Unsplash

Orta düzeyde egzersiz yapın

Çalışmalar, tek bir orta egzersizin bile bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde aşıların etkisinin artabileceğini gösteriyor. Yani düzenli ve orta derecede egzersiz bağışıklık hücrelerinizin düzenli olarak yenilenmesine yardımcı olabilir.

Tempolu yürüyüş, sabit bisiklet, koşu, yüzme ve hafif yürüyüş orta derece egzersiz örnekleri arasında sayılabilir. Çoğu kişi haftada en az 150 dakika orta egzersiz yapmayı hedeflemelidir. Bunun yanında sizlere yogayı önerebilirim. Yoga ile ilgili daha çok araştırma yapmak istiyorsanız sitemizin yoga kategorisine göz atabilirsiniz.

Su için

Yeterince su içmek elbette bizi mikroplardan ve virüslerden korumaz ancak dehidrasyonun önlenmesi genel sağlığımız için önemlidir. Susuz kalmak baş ağrısına neden olabilir ve fiziksel performansınızı, odaklanmanızı, ruh halinizi, sindiriminizi, kalp ve böbrek fonksionunuzu engelleyebilir.

Dehidrasyonu önlemek için günlük yeterince su içmeniz lazım. Bu sadece su olmalıdır. Kahve veya çay gibi diğer sıvıların içindeki su karışımı bunun yerini tutmaz. Yoğun egzersiz yapıyorsanız, dışarıda çalışıyorsanız veya sıcak bir iklim yaşıyorsanız daha fazla sıvı ihtiyacınız olabilir. Yaşlı insanlarda susuzluk duygusu giderek daha azaldığı için yaşlı yetişkinler yeterince susamasalar bile düzenli olarak içmelidir.

Fotoğraf: Jared Rice/Unsplash

Stres seviyenizi yönetin

Biz ne kadar kendimize iyi bakarsak bakalım eğer sık stres ve kaygı yaşıyorsak bağışıklığımız yine düşecektir. Stres ve kaygıyı hafifletmek bağışıklık sağlığının anahtarıdır. Uzun süreli stres, bağışıklık hücresi fonsiyonundaki dengesizliklerin yanı sıra iltihaplanmayı da teşvik eder. Stresinizi yönetmenize yardımcı olabilecek etkinlikler arasında meditasyon, egzersiz, günlük tutmak, yoga ve diğer farkındalık uygulamaları yer alabilir.

Güneş’ten gelen D vitamini

Benim en sevdiğimiz bağışıklık sistemini güçlendirme ve moralimi yükseltme yöntemi: Güneş! D vitamin, bağışıklık sistemini güçlü tutmak konusunda hayati bir role sahiptir. Her gün düzenli olarak, Güneş’in dik gelmediği saatlerde belirli dakika boyunca Güneş ışığını vücudumuzda hissetmemiz gerekir. Güneş’e çıktığınızda kendini Güneş kremi ile korumayı unutmayın. Güneş kremi seçerken de dikkatli olun, zararlı Güneş kremi kimyasalları kan dolaşımına karışabilir.

Bu doğal yollar hastalıkları önleyemese de vücudunuzun zararlı patojenlere karşı savunmasını güçlendirebilir. Eğer ciddi bir sağlık durumunuz varsa lütfen doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: EcoWatch