Son iki ayı geçen zamanda neler oldu onlardan bahsedeceğim ve birkaç fotoğraf paylaşacağım. Tabii tek bir post ile bitmez. Yavaş yavaş başlayalım diyelim.

Hayat biraz durgun biraz yoğundu. Ağır işsizlik günlerine devam ederken daha önceki yazımda da belirttiğim gibi e-dergimiz, WoMEN çıktı. İkinci sayımız da çıkıyor, çıktı! İnternetimin olmaması nedeniyle dergi işlerini telefonla halletmek zorunda kaldık. Bu da işlerimizi biraz daha zorlaştırdı. Lakin halletmedik de değil. Bunun da üstesinden bir şekilde geldik. Ocak 1 itibariyle yeni sayımıza göz atmayı unutmayın.

İlk couchsurfing’im!

Uzun süredir Couchsurfing üyesiyim ama ilk defa birini misafir ettim. İlk konuğum Romanya’dandı. Avrasya Maratonu için gelmişti. Evet! “Biz evimizden kıçımızı kaldırmıyoruz; hatun taaa Romanya’dan koşmaya geliyor” cümlesini çok duydum. Üç gece kaldı biz de. Güzel vakit geçirdik. Çok iyi biriydi. Hoş sohbet ve uyumluydu. Gerçekten kibar biriydi, gelirken ufak bir hediye de getirmişti.

Bundan bahsetmemin amacı aslında Couchsurfing olayının ne kadar yararlı olduğunu dile getirmek istemem. Kurucusu herhalde “çip” sevaplar içinde yüzüyordur. Seyahate çıktığımda benim de deneyeceğim bir şey. Neden boşa para verelim ya da verdirelim. Ya da yardım etmenin neresi kötü?

Tabii her zaman uyumlu biri çıkmayabilir. Bu yüzden misafir etmeden önce birçok şeyi konuşmak gerek. Aslında Couchsurfing için ne vermek ya da ne almak istediğinize bağlı bir şey. Sadece yatacak yer veririm diyebilirsiniz ya da misafir ağırlama geleneklerine uygun olarak ağırlarım da diyebilirsiniz.

Çok da korkak olmamak gerek. Dünyada milyonlarca insan bunu yapıyor. Sonuçta bir kültürü, farklı bir kişiyi tanımak için bir fırsat. Sadece iyi değerlendirmeyi bilmek gerek. “Misafirin olmak istiyorum” kişi içinden doğru kişiyi bulabilmek lazım.

Kuzguncuk

Misafirimiz Ingrid ile Kuzguncuk’a gezmeye gittik. Gerçekten çok güzel bir yerdi. Bol bol fotoğraf çektik ve birbirinden güzel dükkânlara girip çıktık. Kuzguncuk ile ilgili yazımı okumak ve daha çok fotoğraf görmek için derginin Ocak sayısını inceleyebilirsiniz.