Seyahat etme ve keşfetme arzusu hiçbir zaman bitmiyor. Yeni yıla henüz girmeden 2019’da gitmek isteyebileceğimiz büyülü yerler hayallerimizi çoktan süslemeye başladı. Ayrıca yeni yıl hedeflerimizde daha yeşil adımlar atmak da var. Eğer siz de seyahatlerinizde yeşil ayrıntılara önem veriyorsanız, gezegenimizdeki bu 10 harika noktayı rotalarınıza ekleyebilirsiniz. 

Kosta Rika

Dünyanın en başarılı eko-turizm noktalardan biri olan Kosta Rika, dünyada korunan en büyük alan yüzdesine ev sahipliği yapıyor. Vahşi yaşamı, bitkileri, el değmemiş plajları, yağmur ormanları, volkanları ve inanılmaz doğal güzelliği ile tanınan bu Orta Amerika ülkesi, gezegende sürdürülebilir seyahat için en büyük destinasyonlardan biri gibi görünüyor. 20 doğal park, 8 biyolojik rezerv ve 800 mil güzel sahil şeridi ile dünyanın biyolojik çeşitliliğinin yüzde 5’ini destekliyor. Ayrıca Kosta Rica, son birkaç yıldır, elektriğinin yüzde 98’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediyor. Bu yeşil nokta, genellikle koruma çabaları ile ilgili bol miktarda övgü alan, eko bilinç seviyesi yüksek butik otelleri de barındırıyor. Hiç şüphe yok ki dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olabilir.

Kosta Rika

Slovenya

İtalyan Alplerini çevreleyen ve nefes kesici manzaralarıyla ünlü Slovenya, turistik bir yer olarak genelde gözardı ediliyor. Başkent Ljublajana 2016 yılında Avrupa Yeşil Başkenti seçildi. Doğal gazla çalışan şehir içi otobüsler, elektrikli şehir içi trenler ile yeşil seyyahların hayali! Kahve, kakao ve muz yapımlarını öğrenmek (yerel ekonomiye doğrudan para kazandıran), dağ yürüyüşü yapmak ve ziyaretçilere yerel yaşama dair bir fikir veren doğa dostu çiftlikleri ziyaret etmek sürdürülebilir seyahat için ideal öneriler arasında.

Slovenya

Galapagos Adaları

Ekvator sahilinin 600 mil ötesinde bulunan Galapagos Adaları, dünyanın geri kalanından tamamen ayrı bir şekilde yaşam sürüyor ve sadece adalarda bulunan birçok türe ev sahipliği yapıyor. Galapagos, 1978 yılında ilk kez “Dünya Doğal Miras Alanı” ilan edildi ve bugün arazinin yaklaşık yüzde 90’ı milli park bölgesi olarak belirlendi. Bu canlı, nefes alan ve gelişen müze, nadir bulunan türler ve birinci sınıf dalış vaadiyle dünyanın dört yanındaki doğa meraklılarını cezbediyor. Bununla birlikte, geri dönüşüme, enerji ve su tasarrufuna, biyolojik çeşitliliğe sahip bu bölgenin gelecek yıllara da bozulmadan kalmasını sağlamak çok önemliyken, adaları ziyaret eden turist sayısını sınırlamak için önlemler de alınıyor.

Galapagos Adaları

Borneo

Biyoçeşitliliği, nadir türleri, yemyeşil canlı ekosistemi ve tertemiz resifleri ile tanınan Borneo, korunması gereken önemli yerlerden. Yerel ekonomiyi arttırmanın bir yolu olarak eko mallar ve hizmetler ile ada, sürdürülebilirliği, kendi gündeminin başında kalmasını sağlıyor. Borneo Eco Tours, Sukau Rainforest Lodge ve Bornero Ecotourism Solutions and Technologies Society (BEST – Borneo Ekoturizm Çözümleri ve Teknolojileri Derneği) gibi turizm şirketleri, Birleşmiş Milletler “17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ni rehberlik ilkeleri olarak kabul ediyor.

Borneo

Butan

Himalayaların doğusundaki bu Budist krallığı, doğal kaynaklarını ve kültürünü korumak amacıyla turizmi yavaş ve kasten geliştiren, dünyanın en az ziyaret edilen ülkelerinden biri. Aynı zamanda, topluluklara geri dönen bir turizm vergisi de uygulanıyor. Ziyaretçiler, günde 250 dolar tutarında bir ücret ödüyor. Hemen korkmayın! Konaklama, yemek, ulaşım ve resmi bir rehber ile ülkeyi mümkün olan en yeşil şekilde keşfetmenizi sağlıyor. Bhutan’ın, ülkenin en az yüzde 60’ının tüm gelecek nesiller için ormanlık alanda kalmasını sağlayacak bir yasası da var.

Butan

Peru

Birçok gezginin hayali olan Peru, aslında Machu Picchu’dan çok daha fazlasını bizlere gösteriyor. Flora ve fauna bakımından yoğun olan Peru, yaklaşık 25 bin civarındaki bitki türünü barındırıyor, bunların yaklaşık yüzde 30’u sadece Peru’da bulunuyor. Manu Biyosfer Rezervi, Tambopata Ulusal Rezervi ve Pacaya-Samiria Ulusal Rezervi, dünyanın korunan en büyük yağmur ormanları bölgelerinden biridir. Hükûmet, tur gruplarının bu alanlara girişini düzenliyor ancak ormansızlaşma ülkenin hâlâ mücadele ettiği bir savaş.

2019'da gitmek isteyebileceğimiz büyülü yerler
Peru

Patagonya

Güney Amerika’nın güney ucunda konumlanan, Arjantin ve Şili tarafından sınırlanan Patagonya, buzullar, göller ve karlı kaplı dağlarla dolu bir manzara sunuyor. Azure gölleri ve ormanların, nehirlerin, dev bir buzulun içinden geçen kıvrımlı parkuları dünyanın bozulmamış yerlerinden birini. Trekking bu doğal ekosistemi, toprağına zarar vermeden keşfetmenin en güzel yolu!

Patagonya

Botsvana

Afrika’daki en epik vahşi yaşamı izleme olanaklarından bazılarını sunan Botsvana, bilinçli safari (!) deneyimlerine ev sahipliği yapıyor. Toplam park arazisinin yüzde 38’i milli parklara, rezervlere ve yaban hayatı yönetim alanlarına ayrılmıştır. Güneş enerjili tekneleri elektrikli araçlar ile misafirlerine neredeyse tamamen emisyonsuz, karbon içermeyen bir deneyim sunuyor. Bu yaban hayatı cennetinde, güneş enerjili aydınlatma ve geri dönüşümlü su sistemleri de var.

Botswana

Yeni Zelanda

Hiç bitmeyen manzaralar, buzullar, fiyortlar, volkanik platolar, subtropikal ormanlar Yeni Zelanda’nın tepelerinde bulunan doğal mucizelerin sadece birkaçı. Ülkenin ekolojik mirasını korumak amacıyla arazinin neredeyse üçte biri ulusal parklar, rezervler ve miras alanlarına ayrılmış. Beyaz Ada, Cook Dağı Milli Parkı, Zavallı Şövalyeler Adaları Deniz Koruma Alanı ve Wai-O-Tapu Jeotermal Koruma Alanı görülmesi eko-turizm destinasyonlarından sadece birkaçı.

Yeni Zelanda

Vietnam

Sıcak iklimleri, zengin kültürleri, egzotik yiyecekleri ve uygun fiyatları ile Vietnam ziyaret edilebilecek diğer noktalardan biri. Vietnam’ın korunan milli parkları, inanılmaz mercan resifleri ve dünyanın en büyük lagünleri ülkenin doğa harikaları arasında! Sapa Bisiklet Turu, Ha Giant Yürüyüş Turu, Cao Son Eko Macera ve Babe Ulusal Park Turu ve Mekong Bisiklet Turu, Vietnam’ın sunduğu harika eko etkinliklerinden bazıları.

Vietnam

Kaynak: Contiki