Bin nasihatten bir musibet yeğdir derler. İnsan birçok şeyi tecrübeyle öğreniyor. Aslında başımıza gelebilecekleri çoğu zaman aklımızdan geçiririz ya da bize söylenir fakat konuşulanları kendi başımıza gelmeyecekmiş gibi çok dikkatli algılamayız. Bundan dolayı şimdi, kendi tecrübelerimden yola çıkarak otostopçular ve gezginler için birkaç öneride bulunmak istiyorum. Yine de siz dikkate alın ve varsa önerileriniz yorum olarak eklemeyi de unutmayın.

1. Bel çantanız içinde ufak bir poşet taşıyın

Ben çantaları benim vazgeçilmezim ama sahip olduğum çanta su geçiriyor. Bir gün bir yayladayım ve telefon etmem gerekti. Telefonum ve bel çantam ile hat çeken bir yere tırmanmaya başladım. Telefon görüşmesinin hemen ardından feci bir yağmura yakalandım. Saklanabileceğim hiçbir yer yoktu ve üstüne dolu da yağmaya başladı. Her şey sırılsıklam oldu. Eğer çantamda ufak bir poşet olsaydı telefonum ve pasaportum kurtulmuştu. Bunu akıl etmem için ise böyle bir şeyin başıma gelmesi gerekiyormuş. Üstelik poşet dediğin şey de yer kaplamıyor.

2. Gidilen yeri ilk sen sor

Varmak istediğimiz yerin ismi yazılan pankartları otostopta taşımayı tercih etmiyorum. Duran aracın içindeki kişiyi saniyeler içinde süzdükten sonra onun nereye gittiğini ilk ben soruyorum. Aynı yöne gitmemize rağmen eğer kişiyi gözüm tutmadıysa “Başka yöne gidiyorum, teşekkürler” deyip salıyorum.

3. Önce kendiniz sonra eşyalarınız

Kalabalık otostop yolculuklarında kasalı araçlar haliyle daha çok duruyor. Kasaya önce kendiniz binin sonra eşyaları yükleyin. Bir kere, duran kasalı araca arkadaşımız ilk olarak matını attı ve aniden araç hareket edip, gitti. Önemli eşyaların olduğu bir çanta da olabilirdi o an ve aracı durduramadık.

4. Plakaya bakmayı unutmayın

Bindiğiniz aracın plakasını aklınızda tutun ki bir durumda araca ulaşabilirsiniz. Sadece kötü durumlar için değil bir şeyi unuttuğunuzda da aracı bulabilme ihtimaliniz artar.

Otostopçular ve gezginler yolunuz açık olsun!