Çanta hazırlamak ilk zamanlarda heyecanlı olsa da sık sık seyahat etmeye başladıktan sonra bıkkınlık getirebiliyor. Lazım olan bir şeyi unutmamak için yapacağımız listeyi yola çıkmadan son kere kontrol etmekte her zaman fayda var. O zaman seyahat çantamın içinde ne olmalı?

Nereye, ne kadar süreliğine ve nasıl gitmeyi planladığınıza göre yanınıza alacaklarınız değişecektir. Nasıl planlamışsanız planlayın temelde yanınızda bulundurmanız gereken şeyler bellidir. Şayet unutsanız da dünyanın sonu değil. Her yerde her zaman alternatiflerini bir şekilde temin edebiliyorsunuz. Ayrıca her zaman en az eşya ile yola çıkmak size büyük kolaylık sağlar.  Çünkü çantanız ne kadar ağırlaşırsa o kadar sizi yoracaktır. Hem çantanızda bir şeyi ararken bulmanız daha kolay olacaktır. O halde seyahatimize göre neleri alabileceğimize tek tek bakalım. Bu listeden kendi kombinasyonunuzu yapabilirsiniz.

 • Bel Çantası => Pasaport + Bilet + Kimlik + Para: Önemli belgelerinizi güven içinde saklamak için en iyi yöntem bel çantası. Boyundan asılan kimlik cüzdanları ufak kalabiliyor. Bel çantası bana daha pratik geliyor. Kullanışlı ve çok ufak olamayan bir taneyi edinebilirsiniz. Eğer su geçiren bir çantaya sahipseniz, bel çantasını içine koyabileceğiniz çıtçıtlı bir poşeti yanınızda tedbir olarak taşıyın.
 • Kıyafet => Ayakkabı + Sandalet + Uzun bacaklı tayt + Şort + Tişört + Uzun kollu üstlük + Hırka + İç Çamaşırı + Çorap + Şapka + Bikini: Sadece işinize yarayacak şeyleri temin edin. Her türlü hava koşulunun denk gelebileceğini de hesaba katarak tedbirli olun. Çantanız çok ağır değilse bazılarından birer yedek de alabilirsiniz. Dağlarda derelere her ne kadar çıplak girmek sorun olmasa da ne yazık ki ülkemiz sahilleri size sıkıntı yaratabilir. Ayrıca siz seyahat ederken ne giydiğiniz kimsenin umurunda olmayacak. Bu detaylara çok da takılmayın. Tatilin tadını en rahat şekilde çıkarmaya bakın.
 • Not defteri + Kalem + Kitap: Her ne kadar telefonlar birçok hizmeti sunsa da kalem kağıda ihtiyacım oluyor. Zaten dağın başında uzun süre kalınca telefonu pek kullanamıyorsunuz. İsteseniz de olmuyor; şarjı bitiyor ve önemsemiyorsunuz. Bu yüzden eski yöntemleri kullanmakta fayda var. Hem belki telefon kullanmayan biri de olabilirsiniz. Okuduktan sonra kitabınızı yeni okuruna hediye edebilir ya da başka bir kitapla takas yapabilirsiniz. Tam bir kitap kurduysanız Kindle aletleri size göre. Şarjları da uzun gidiyor ve içinde binlerce kitabı ağırlık olmadan taşıyabiliyorsunuz.
 • Havlu: Genelde havluya gerek duymuyorum, serin zamanlar için yanımda taşıdığım çok amaçlı büyükçe şalım, yıkanınca ve yüzdükten sonra havlu görevini görebiliyor. Bu şekilde ekstra yer kazanmış oluyorum. Yanımda taşıyacaksam da mikrofiber havlu ya da hamamlarda kullanılan peştemalleri tercih ediyorum. Çok az yer kaplıyorlar. Ayrıca mikrofiber havulular çok hızlı kuruyor.
 • İlk yardım kutusu => Yara bandı + pamuk + soğutucu jel + varsa ilaçlarınız + tedbir olsun diye ağrı kesici: Kendinize ufak bir (avuç içi büyüklüğünde) ilk yardım kutusu yapabilirsiniz. Ağrı kesici gibi ilaçları aslında normal hayatımızdan da çıkarmamız gerek. Sağlıklı beslenme, düzenli spor ve bol su ile olabilecek ağrılara geçiş vermeyin.
 • Fotoğrafçılık => Fotoğraf makinesi + Hafıza kartı + Aksiyon kamerası: Eğer fotoğrafla veya video ile ilgileniyorsanız bu aletlerinizi zarar gelmeyecek şekilde koymayı unutmayın. Ya da kendi özel çantalarında muhafaza edebilirsiniz.
 • Telefon: Hayatında telefona yer vermeyen insan çok azdır sanırım ama teknolojiden en uzak insan bile akıllı olmasa da iletişim için eski model telefonlardan taşıyor. Yeni telefonların özellikleri ortalama bir fotoğraf makinesi ile neredeyse eş olduğu için ekstra makine taşımanıza gerek kalmayabilir ama çekimlerinizi sık sık yedeklemeyi unutmayın. Ne zaman ne olacağı belli olmaz. Çalınabilir, kaybolabilir, düşüp ya da ıslanıp kullanılmayacak hale gelebilir.
 • Laptop: Kampa gidecekseniz -ki ben gittiğimde taşımıyorum- götürmenize gerek yok. Telefon ile işlerimi halletmeye çalışıyorum ve önceden birçok şeyi ayarlıyorum. Zaten dağın başında iki saat sonra biten prizi nereye takacaksınız? Yine de başka seyahatlerimde taşımak zorunda kalabiliyorum. Benim gibi çok seyahat eden biriyseniz hafif, ufak boyutlu bir laptop sizin için ideal. Tabletler ne kadar daha hafif olsa da benim için yeterli ve kullanışlı olmayabiliyor.
 • Şarj aletleri + powerbank + priz çoklayıcı + priz dönüştürücü: Yanınıza aldığınız aletlerin şarj cihazlarını da unutmayın ve fazladan bir tane powerbank sizi zor durumdan kurtarabilir. Sürekli seyahat ettiğim ve internet üzerinden çalıştığım için yanımda ben iki adet powerbank taşıyorum. Şu sıra solarbank’leri incelemeye aldım. Eğer bir tane edinirsem sürekli kullanmak için değil de çok zor durumda kaldığımda devreye sokmayı planlıyorum. Bataryayı bozduğu yönünde söylemler var; zaman ilerledikçe eminim bunların da kalitelisi üretilecektir. Aletlerle çok haşır neşirseniz priz çoklayıcının faydasını gerçekten göreceksiniz. Şarj etme ile çok işiniz yoksa veya farklı makineler kullanmıyorsanız priz çoklayıcısına çok da gerek yok. Unutmadan eğer yurt dışına seyahat edecekseniz yanınıza bir priz dönüştürücü alın. Başka ülkelerin prizleri Türkiye’deki girişler gibi olmayabiliyor.
Seyahat çantamın içinde ne olmalı?
 • Kişisel ufak çanta => Diş fırçası + Diş macunu + Güneş kremi + Tırnak makası + Tarak + Jilet + Epilasyon Aleti + Makyaj malzemeleri + Ufak makas + Ped (Menstrual cup tavsiyedir) + Cımbız: Bu çantayı da mümkün olduğunca minimum seviyede tutuyorum ki normalde makyaj malzemesi bile çok az olan bir insanım. Eğer ağdayı çok umursamıyorsanız epilasyon aletini de çantadan eksiltebilirsiniz. Zilyon tane krem kullanmayı sevmiyorum. Güneş kremimi organik ve vegan tarif ile kendim yapıyorum. Bunu normalde de kullanabiliyorum. Saçım için zeytinyağı sabunu ve elma sirkesini kullanıyorum. Macun, sabun vesaire gibi şeyleri mümkün olduğunca doğada kullanmamaya çalışın yine de. Çünkü yıkandığınız derede canlıların yaşadığını ve bu malzemelerden zarar görebileceğini unutmayın. Bunun yerine temiz tuttuğunuz ateş külü ile yıkanabilir, tabak ve kıyafetlerinizi de yıkayabilirsiniz.
 • Hayat kurtarıcı mini kutu => İğne + İplik + İnce ipler + Ataş + Tel toka: Bunların belirli bir kullanım yerleri yok ama ihtiyaç halinde derdinizi çözecektir. Kamp sırasında daha çok işe yararlar. Ufacık bir kutuya bunları sıkıştırabilirsiniz.
 • Gözlük: Güneş gözlüğü ve kullanıyorsanız numaralı gözlüğünüzü almayı unutmayın. Güneş gözlüğü kullanmak da göz sağlığınız için faydalı olacaktır. Kırılıp, çizilmemesi için gözlük kabı ile taşımayı ihmal etmeyin.
 • El feneri + şarj edilebilir yedek pil + pil şarj aleti: Eğer çok uzun bir yola çıkmıyorsanız şarj aletini almanıza gerek yok kanımca. El fenerini pilli yerine elektrikle şarj edilebilir olanlardan da tercih edebilirsiniz. İnsan gücü ile çalışanlar da mevcut ama kısa süreli ışık imkânı sağlıyorlar. Yani ne kadar çok çevirirseniz o kadar fazla ışığınız olur. Zor durumlar için özellikle dağ kamplarında işinize yarayacaktır.

Devamını oku: Bilal’e anlatır gibi: Kamp nasıl yapılır? 101

Eğer kamp yapmayı da planlıyorsanız;

 • Çadır + Uyku tulumu + Mat + Seyahat yastığı: İşin içine çadır girince tabii kamp malzemelerini almadan yola çıkmak olmaz. Ancak kamp yapmayacaksanız da yanınızda uyku tulumu taşımanın faydasını görürsünüz. Kalacak yer bulamadığınız zaman dışarıda sabahladığınızda sizi soğuktan koruyacaktır. Ya da birinin evinde konakladığınızda ev sahibinden ekstra örtü istemenize gerek yok. Bir yastığa da ihtiyacınız olmayabilir, eşyalarınızı katlayıp kafanızı koyabilirsiniz ama şu boyundan geçirmeli seyahat yastıkları da havası inince yer kaplamıyor zaten. Ben onlardan kullanıyorum.
 • Kilit: Güvenli hissetmediğiniz bir noktada kamp attıysanız etrafı dolanırken çadırınızı kilitlemek iyi bir fikir olabilir.
 • Bardak + çatal + kaşık + tabak + çakı + matara + çaydanlık: Lütfen bunların plastik olmamasına ve sürekli kullanabileceğiniz tarzda olmasına dikkat edin. Tek kullanımlık eşyaları çöpe atacağınız için doğaya zarar vereceksiniz. Havalı markalardan edinmenize de gerek yok, evdekiler de gayet iş görür. Kırılmayacak olanları seçebilirsiniz. Su ısıtabileceğiniz bir şey çaydanlık görevi görecektir. Eğer yanınızda yoksa konserve kutularını da değerlendirebilirsiniz.
 • Atıştırmalıklar: Mümkün olduğunca paketli gıdaları doğaya götürmemeye çalışın ve yol süresince açlığınızı bastırmak için evde hazırladığınız ufak atıştırmalıkları yanınızda götürebilirsiniz. Bunun dışında kuruyemiş gibi şeyler de sizi zinde ve tok tutacaktır. Eğer kamp yapacaksanız kendi yemeğinizi de pişireceksinizdir. Bunun için bezden ufak taşıma çantaları hazırlayıp, içlerine baglagiller koyabilirsiniz. Bu bez çantaları her zaman kullanabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak hobileriniz için gerekli malzemeleri yanınıza alabilirsiniz. Müzik aletiniz, juggling oyuncaklarınız, dürbün ya da büyüteç gibi şeyler…

Herkese iyi seyahatler!