Dünyayı gezerken arkanızda plastik izi bırakmaktan bıktınız mı? O zaman, seyahat ederken plastik kullanımını azaltmak için birkaç basit yöntemi hayatınıza sokabilirsiniz.

Plastik atıkları, gezegenin acil çözülmesi gereken sorunlarından biri. Geri dönüştürmediğimiz, çöpe attığımız her plastik ne yazık ki okyanuslara kadar ulaşıyor. Özellikle deniz canlılarının yaşamlarına ciddi şekilde musallat oluyor. Balıkların, Caretta caretta‘ların vücutlarından plastikler çıkıyor veya midelerinde mikroparçacıklara ayrılıyorlar. Hatta bu başıboş plastikler neredeyse yeni bir kıta oluşturabilecek boyuttalar! Ortalama 30 yıl içinde okyanusta balıktan daha çok plastik olacağı söyleniyor. Torunlarınıza, çocuklarınıza böyle bir dünya bırakmak istiyor musunuz?

Seyahat ederken plastiği azaltmak daha zor gibi gözükebilir çünkü bilmediğiniz bir ülkede musluk suyundan tüketmek istemeyebilirsiniz. Mümkün olan en az plastiği kullanarak seyahat etmek için bazı tavsiyeler ve püf noktalarını vermeye çalıştım. Ziyaret ettiğimiz ülkelerin çoğunda, geri dönüşüm ve uygun atık yöntemi çok fazla olmayabiliyor. Bu yüzden, ne kadar az plastik izi bırakırsak gezegenimiz ve lokal insanlar için o kadar iyi olur!

Daha fazla oku: Yeşil gezgin olmak için 5 neden

Seyahat ederken plastik kullanımını nasıl azaltabilirsiniz?
Posterin üzerinde, plastiklerin çözünmesi 500 yılı buluyor diyor.
 • Meyve ve sebzelerin çoğunu pazarlardan veya küçük satıcılardan alabilirsiniz. Daha az ambalajlı olabiliyorlar.
 • Satın aldığınız ürünleri taşımak için yanınızda katlanabilir sırt çantası veya bez çantası bulundurmayı ihmal etmeyin.
 • Geri dönüştürülebilir plastik veya kâğıda paketlenmiş ürünlere öncelik tanıyabilirsiniz.
 • Paketsiz, taze ekmek satın alabilirsiniz.
 • Ev için dışarıdan yemek satın alırken kendi kaplarınızı yanınızda götürebilirsiniz. Getirdiğiniz kendi kutularınız sayesinde belki yeni restoran arkadaşınızdan minik bir indirim bile kazanabilirsiniz.
 • Yeniden kullanılabilir çatal bıçak takımınızı yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Plastik şişeler yerine teneke kutuları tercih edebilirsiniz. Teneke kutuların yüzde 100 geri dönüştürülebilirken, plastiklerin yüzde 70’i geri dönüştürülebiliyor.
 • Plastik ambalajlanmış sandviçler ve diğer paketli yiyecekleri almaktan kaçınabilirsiniz. Kendi atıştırmalıklarınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz. Hem daha ucuz hem de daha ekolojik!

Daha fazla oku: Yeşil seyahat nedir?

 • Kozmetik ürünlerini yalnızca geri dönüşümlü, yeniden kullanılabilir plastik şişelerde, cam veya paslanmak çelik kaplarda taşıyabilirsiniz.
 • Seyahatlerinizde yanınıza kabartma tozu alabilirsiniz. Kabartma tozunu diş ve kıyafetler için beyazlatıcı, mide sorunları için ilaç, bulaşıklar için temizlik malzemesi ve kireç sökücü olarak kullanabilirsiniz. Her ülkede kolay bulunabilmesi de mükemmel!
 • Şampuan, vücut kremi gibi banyo sırasında kullandığınız malzemeleri seyahat kutularınıza aktarabilirsiniz. Eğer erkenden biterse cam veya alüminyum kavanozlarda bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Veyahut biraz almak için lokal arkadaşlarınızdan rica edebilirsiniz.
 • Regl oluyorsanız hijyenik pedler yerine regl kabı veya yıkanabilir pedler kullanabilirsiniz. Tek kullanımlık almak zorunda kalırsanız plastik ve biyolojik olarak çözünebilen malzemeleri tercih edebilirsiniz.
 • Bir gezgin için önemli şey su ve ne yazık ki bunun için mucizevi çözümler yok. Ancak daha az plastik ve para kullanmaya odaklanabilirsiniz. Cam şişe olanları tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğunca mataranızı, bulduğunuz içme suyu noktalarından doldurabilirsiniz. Bunun bir ileri alternatifi de, herhangi bir suyu içme suyuna dönüştürebilen aletler olabilir.

Daha fazla oku: Doğa dostu gezginler için yeşil seyahat rehberi