Hayatımızı en az atık ile sürdürmeye sıfır atık (zero waste) yaşam tarzı diyoruz. Kişisel dönüşümümüzü sadece sabit yaşarken değil seyahat ederken de devam ettirmemiz gerekir. Bu harekete katıldığımız zaman yaşamımız içinde kullandığımız ve tükettiğimiz her şeyin atık oluşturmaması için çaba gösteriyoruz.

Yaşam alanımızdan uzaklaşınca bazen yapmaya çalıştığımız şeyleri esnetip, işin kolayına kaçabiliyoruz. Bunu yapmamız gerekiyor. Alışkanlıklarımızı tümden değiştirip, alternatifleri her yerde kendimizle bütünleştirmeliyiz.

Yolculuğunuzu nasıl sıfır atık ile tamamlayabilirsiniz diye birkaç öneri sunacağım. Belki ilk etapta tamamen sıfıra ulaşmak zor olabilir ama mümkün olduğunca en azını başarmayı hedefleyebiliriz.

1. Atıştırmalıklar

Uzun yola çıktığımızda açlığımızı gidermek veya bastırmak için genelde atıştırmalıkları tercih ediyoruz. Bunlar da büyük ihtimalle bir marketten aldığımız sağlıksız paketli yiyecekler oluyor. Haliyle bir sürü paket atığı oluşuyor.

Kendi atıştırmalıklarınızı hazırlayabilirsiniz. Buzdolabında saklamayı gerektirmeyen minik şeyler kurtarıcınız olabilir. Bunun dışında meyve her yerde bulabileceğiniz en pratik ve sağlıklı seçimdir. Sizi tok tutacak, açlığınızı bastıracak ve almanız gereken besin değerlerini de sağlayacak en güzel şey kuruyemiştir. Açık satılan yerlerden aldığınız karışık kuruyemiş her zaman hayat kurtarır. Tüm bunların yanında ufak bir kaba tahin-pekmez koyarak günde bir kaşık ile kan şekeri değerinizi dengede tutabilirsiniz.

2. Hijyen

Gezerken bir ikinci en çok atık oluşturduğumuz şey temizlikle alakalı oluyor. Bunun içine ıslak mendillerden tutun da plastik çatal kaşığa kadarki şeyleri yerleştirebiliriz. Eğer sırt çantalı bir gezginseniz tek kullanımlık değil her zaman kullanabileceğiniz size ait çatal, kaşık, mug gibi çok yer kaplamayan temel gıda araçlarına sahip olmanız gerekiyor.

Neredeyse anneler bile pratik diye evde ıslak mendil kullanacak. Pratikliğinden mi yoksa bezi yıkamaya üşenmekten mi bilmiyorum ama ıslak mendiller herkesin vazgeçilmezi olmuş. Bunun yerine ufak bir bez parçasını ıslatarak çok kere kullanabilirsiniz.

Gelelim kişisel temizliğimize. Yollardayken kaç gün banyo yapmamışım, saçlarım çok mu kirlendi şeklindeki sorular çok umurumda olmuyor. Yine de yanımda bir iki şey taşıyorum. Sömürüsüz şampuanlar da mevcut ama ben zeytinyağlı sabunu tercih ediyorum. Ufak spreyli bir de kutum var. Onun içinde de sulandırılmış elma sirkesi taşıyorum; saç kremi yerine bunu kullanıyorum. Ya da kendi saç tipinize göre şampuanınızı da yapabilirsiniz. Ufak kutular uzunca süre yetecektir ve yer kaplamayacaktır.

3. Yemek

Atıştırmalıklar bize gün boyu yetmeyecek ve daha doyurucu yemeklere ihtiyaç duyacağız. Çevrenizdeki bir kafeyi tercih edebilirsiniz ama az harcamak da planlarınız arasındaysa kendiniz pişirmeniz gerecek. Kamp yapıyorsanız bir manavdan yeteri kadar bir şeyler alıp, bez çantanıza koyabilirsiniz. En azından sebze ve meyveleri birçok yerden paketsiz alabiliyoruz. Aracınız yoksa evden birçok şeyi taşımak ne yazık ki zor. Mümkün olduğunca az atık oluşturmaya özen gösterebilirsiniz. Eğer sokak satıcılarından alıp yiyecekseniz size ekstra peçete, çatal vesaire gibi bir şey vermemesini söyleyebilirsiniz.

5. Tek kullanımlık eşyalara hayır

Bir şeyleri silmek için bez, su matarası, çatal-kaşık, çakı, bez çanta, sürekli kullanabileceğiniz ufak bir iki kap sizi gereksiz atık oluşturmaktan kurtaracaktır. Bunları her zaman yanınızda taşıyın. Tüm bunlar zaten çok yer kaplamaz.

6. Araç

Motorlu araçlar hiç de ekolojik olmasa da fazla eşyanın taşındığı uzun yolculuklarda ne yazık ki kolaylaştırıcı olabiliyor. Ama bunun dışında, taşırken sizi zor durumda bırakmayacak ağırlıktaki çantanızla otostop yapabilirsiniz. Eğer aracınız varsa tek kişi gitmek yerine aracınızı siz paylaşabilir ya da aracını paylaşan biri ile seyahat edebilirsiniz.

Ne yazık ki birçok doğal alan plastik ve benzeri atıkların kaderine bırakılmış. Sık seyahat eden biriyseniz doğaya saygı konusunda daha titiz olmanız gerektiğini farkında olmanız gerekiyor. Mümkün olduğunca atık oluşturmamak ve olan atıkların geri dönüşümünü sağlamak kişisel sorumluluklarımız arasında. Bunun dışında dünyayı kurtarmak gibi bir gayeniz varsa çok daha fazlasını yapmanız gerekiyor.

Seyahat ederken sizin de sıfır atık önerileriniz varsa öğrenmekten mutlu olurum. Herkese şimdiden keyifli yolculuklar!