Geri dönüşüm projesi çerçevesinde fikir bulmaya çalışan Rosa Montesa isimli tasarımcı, 180 adet plastik şişeden bir elbise yaptı.

Projenin fikri 2014 yılının yaz aylarında ortaya çıktı. İspanyol, endüstriyel tasarımcısı Rosa Montesa, annesine bu fikirden bahsettikten sonra, geleneksel Valencian Fallas kutlaması için ona birlikte bir elbise yapmayı önerdi. İşbirliği ile bir şeyler yapmak isteyen tasarımcı geleneksel yol ile değil de kendi yöntemi ile ortaya bir şey çıkarmak istedi. Montesa’nın aklındaki yöntem de geri dönüşümdü.

Kendi çöpünden ve çevresinden plastik şişeler, kahve kapsülü, patates cipsi kabı, ayçiçeği kabuğu gibi şeyleri topladı. Önce bir kolye, sonra bir lamba ve daha sonra da bir çiçek yaptı.

En sonunda, Montesa tüm dikkatini sadece bir projeye vermeye karar verdi: Bir elbise! Elbiseyi oluşturmak sadece 10 gününü aldı. 17 yaşındaki kızı Montesa’nın modeli olurken, annesi de partneri oldu.

Eteğin kumaşı, plastik şişeler ve kaplardan yapılma çiçekler ile dolduruldu. Toplamda 180 şişe kullanıldı. Küpeler, broş, kolye, iğne ve taraklar gibi geleneksel festival kostümün tüm parçası geri dönüşümlü malzemeden yapıldı.

Çalışmaların tüm detaylarını, Reciclado Creativo (Yaratıcı Geri Dönüşüm) internet sitesinden inceleyebilirsiniz.

31 Mart 2015, Gaia Dergi