Sistem dışında yaşamayı seçen insanlar ⋆ We are the Hippies
close
Sürdürülebilir Yaşam

Sistem dışında yaşamayı seçen insanlar

Sistem dışında yaşamayı seçen insanlar

Fransız fotoğrafçı Antoine Bruy, Avrupa’da otostop ile birkaç senesini geçirdi. Bu süreç içinde medeniyetten uzak yaşamak için şehirlerin gürültüsünü terk eden, sistem dışında yaşamayı seçen insanların yaşamlarını belgeledi.

Bakir kalmış dağ ve nehir vadilerinde; musluktan akan su, merkezi ısıtma ve market eşyaları gibi konfor olmaksızın bireyler (yetişkinler ve çocuklar) komün hayat sürdürüyorlar. Çevreleri ile olan ilişkilerini değiştirerek, artık kendi kararlarından ortaya çıkan ekonomik ve sosyal şartlar ile yaşıyorlar.

Scroblands* isimli fotoğraf koleksiyonunu hazırlayan Brup, köhne barınakları ve içlerinde yaşayan cesur maceracıları gösteriyor.

Antoine Bruy projesi hakkında şöyle diyor: “Resimlerimde betimlenen insanlar ve yerler, sadece siyasi düzeyde görülmemesi gerektiğini düşündüğüm, daha da önemlisi günlük acil deneyimler gibi çeşitli yaşamı sergiliyor. Bu belgesel projesi, çağdaş bir masal türü oluşturmak ve modern uygarlığımıza bir parça büyüyü geri kazandırmak için bir girişim olmuştur.”

Sanatçının kişisel internet sitesi: www.antoinebruy.com
*Scrobland: İngilizcede, çalılık veya bodur ağaçlarla kaplı alan demek.
14 Ocak 2015, Gaia Dergi

Yeşim Özbirinci

Yazar Yeşim Özbirinci

Yazar. Gezgin. Maceracı. Vegan. Psy DJane. Fire Performer. ☮ Fakir ama kültürlü.

Bir Yorum Bırak