ülkemizde örneği olmasa da yurtdışında sıfır atık market noktaları giderek artıyor. Hatta büyük marketler bile ambalajlama konusunda radikal adımlar atmaya başlıyor. Sıfır atık marketleri ürün ambalajlarını minimumda tutuyor. Gıdaları büyük kutular içinde sergiliyor. Yeniden kullanılabilir kaplar ve çantalar kullanılmasını teşvik ediyor.

Eğer bir sıfır atık dükkânından alışveriş yapacaksanız kendi torbalarınızı ve/veya kutularınızı getirmekten başka seçeneğiniz yok. Peki ya diğer bakkal veya market gibi yerlerden alışveriş yapmak durumunda kalırsak? Yerel marketimizi sıfır atığa dönüştüremeyebiliriz ama ambalaj miktarını azaltabiliriz.

Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir:

Yeniden kullanılabilir alışveriş torbalarını getirin

Kendi alışveriş çantanızı getirmek ilk yapabileceğiniz şeylerden biri. Yanınızda bir tane sürekli taşıyabilirsiniz. Katladığınızda yer kaplamayacaktır. Aylık alışverişe çıktığınızda elbette bu ufak bez çantanın büyük boyundan birkaç tane hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bez çantası olmadığı vakit seyahatlerde kullandığım sırtçantamı götürüyorum. Bunun da size yetmeyeceğini düşünüyorsanız, zaten yanınıza bir kişiyi daha alıp, ona da bir çanta daha vermeniz gerekecektir.

Yeniden kullanılabilir ürün torbalarını getirin

Kasadan poşet almak artık parayla. Bu kısmı bir şekilde çözdük. Peki, özellikle sebze ve meyveleri alırken poşetlere koymamız gerekiyor. Ee, ne anladık o zaman? Kasada poşet kullanmıyoruz ama diğer birçok şey için yine de plastik poşet kullanıyoruz. İşte bunun için de, evde ufak boylarda ürün torbaları hazırlayabilirsiniz. Aylık yaptığınız alışverişlerinizde, aşağı yukarı ne için aldığınızı, poşetleri ne için kullandığınızı artık biliyorsunuzdur, buna istinaden kendinize ürün torbaları hazırlayabilirsiniz. Bu yöntemi pazarlarda da kullanabilirsiniz. Pazarcılar biraz şaşırabilir ama bu şekilde ufak da olsa farklı bir şeyi düşünmelerine yol açabilirsiniz. Ayrıca pazardan alışveriş yapmanız ambalaj açısından daha iyi çünkü artık marketlerde sebze ve meyveleri de ne yazık ki çeşitli ambalaj içine sokuyorlar.

Daha fazla oku: Sıfır Atık Yaşam Rehberi

Hazır yiyecekler için tekrar kullanılabilir kaplar getirin

Hazır yiyecek, tatlı veya meze türü bir şeyler almak istediğinizde evden buna uygun kaplar getirebilirsiniz. Belki kullanırım diye sakladığınız daha önceki ürünlerden kalan kaplar bunlar için ideal olacaktır. Yiyecekleri koymadan önce kabın gramını tartmalarını rica edin. Total ağırlıktan kabın ağırlığını düşmelerini isteyin.

Paketlenmiş yiyecekleri toplu almaya çalışın

Eğer saklayabileceğiniz bir alanınız varsa sık kullandığınız ve uzun ömürlü olan ürünleri büyük boylarda alabilirsiniz. Bu şekilde almak size daha uyguna gelecektir. Ürünler ufak paketli boyları, büyük boy paketli olanlara göre hesaplayınca daha pahalıya gelebiliyor.

Daha iyi paketlenmiş ürünü tercih edin

Reyonlarda birçok markanın birçok farklı ürünü bulunuyor. Aynı ürün farklı şekillerde paketlenmiş olabiliyor. Yeniden kullanabileceğiniz cam ürünleri plastik olanlara tercih edebilirsiniz. Ürünü alırken bunun ambalajını tekrar kullanabilir miyim diye kendinize sorun.

Bu adımları attığınız zaman her şey bir anda değişmeyecek ama kesinlikle evinizden daha az ambalaj atığı çıkacak.