Kanada’nın Vancouver şehri 2020 ile birlikte sıfır atık stratejilerine adım attı. 1 Ocak 2020 itibari ile şehrin genelindeki işletmelerin, polistiren köpük kaplar ve paketler ile yiyecek-içecek sunmaları yasaklandı.

Bu yeni kısıtlamaların Haziran 2019’da başlatılması planlanmıştı ancak sıfır atık stratejisine yönelik bu ilk yasalar, işletmeleri eğitmek için daha fazla zaman tanıyarak, ambalaj tedarikçileri bulmalarına izin vermek için ertelenmişti.

Bu sene, hastanelere, toplum bakım tesislerine ve hayırsever gıda sağlayıcılarına bazı istisnalar tanınarak, tek kullanımlık ürünler üzerinde bir dizi başka kısıtlama da devreye girecek. Sıfır atık stratejisi tek kullanımlık kaplar ve plastik pipetler üzerinde de 22 Nisan 2020 tarihinde geçerli olmaya başlayacak. İşletmeler müşterilerinin siparişlerine otomatik olarak kaşık, çatal, bıçak ve yemek çubukları ekleyemeyecek. Ancak engelli insanlar için bükülebilir çubukları stoklayabilecekler. İçecek kutularına veya içecek torbalarına tutturulmuş pipetler hariç plastik pipetler de yasaklanacak. İşletmelere alternatifler bulma konusunda daha fazla zaman bulabilmeleri için yıllık geçici bir muafiyet sağlanacak.

1 Ocak 2021’de de, kullanılan her tek kullanımlık bardak için minimum bir ücret ödemek zorunda kalınacak. Ayrıca işletmelerin de plastik tedarik etmeleri yasaklanacak. Plastik torba yasağı yürürlüğe girdiğinde de izin verilen alternatifler için kâğıt alışveriş torbaları 0,15 dolar ve yeniden kullanılabilir alışveriş torbaları için 1 dolar minimum ücretler geçerli olacak. 2022 yılında da bu minimum ücretler kâğıt alışveriş çantası başına 0.25 dolar ve yeninde kullanılabilir alışveriş torbası başına da 2 dolar yükseltilecek.

Kaynak: Daily Hive, Voncouversun

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!

Daha fazla oku: Sıfır Atık Yaşam Rehberi