Dondurulmuş gıda konusunda uzmanlaşmış, İngiltere’nin en büyük süpermarket zincirlerinden Iceland, okyanustaki plastik kirliliğini azaltmak amacıyla plastiği ortadan kaldırma sözü verdi. Parakendeci, 2023 yılına kadar plastik ambalajları, kendi marka ürünlerinden tamamen çıkarmayı hedefliyor.

Uygulama, şirketin açtığı en büyük donmuş gıda marketlerinden biri olan Food Warehouse konsept mağazasında başlayacak. Bununla birlikte şirket, personelini plastiksiz yeni ürünleri tartma konusunda müşterilerine yardımcı olabilmeleri için eğitecek. Plastiksiz ürünler, platik ambalajlı ürünlere göre daha düşük fiyatlı olacak. Müşteriler, ağır olmayan ürünler için naylon ambalaj yerine kağıt torbalar, pamuklu ve selüloz ağlar, kompostlaştırılabilir sebze meyve sepetleri ile kereviz ve yeşil doğan gibi ürünler için de bitki bazlı elastik bant seçenekleri sunulacak. Mevcut plastik ambalajlar ise evsel atık toplama veya mağaza içi geri dönüşüm tesisleri aracılığı ile geri dönüştürülecek.

Daha fazla oku: Sıfır atık yaşam rehberi

Icelan’ın yaptığı araştırmaya göre, İngiltere’deki tüketiciler, süpermarketlerin plastik kullanmayı tamamen bırakarak veya sürdürülebilir alternatiflerle değiştirerek sosyal olarak daha sorumlu olmaları gerektiğine inanıyor. Kendi markasına ait ürünlerde plastik ambalaj kullanmayan ilk ana süpermarket olma hedefiyle tüketicilerin bu talebini karşılamayı hedefliyor.

Iceland genel müdürü Richard Walker, “Bu konuyla mücadelede hepimizin üzerine düşen bir rol var ve Iceland de bu taahhüt ile kendi plastik ayak izini azaltmanın yollarını arıyor. Müşterilerimizin denemeye nasıl yanıt verdiğini görmek ve onları yolculuğumuzu geri kalanı hakkında bilgilendirmek için sabırsızlanıyoruz” diyor.

Aynı zamanda Walker, teknolojik ve politik olarak daha iyi alternatiflerin oluşturulabileceğini vurgulayarak “gereksiz atık oluşturan ve ekolojiye zarar veren aşırı paketleme için hiçbir bahanenin bulunmadığını” da ekliyor.