Sevgili dostlarım, herkes doğa özlemi içinde, doğaya hasret, doğanın bir parçası, bir ağacın dalında Tarzan, yolların kampçısı… Gezegen ile bu kadar romantizm yaşarken neden ona bir bok parçasıymış gibi davranıyor bu insanlar? Son zamanlarda artan kamp etkinliklerinin rezil sonuçları nedeniyle Kamp Nasıl Yapılır? 101 yazısını hazırlamayı kendime sorumluluk bildim. Diliyorum bu yazının esprili dilini değil de uygulanması gereken kısımlarına kafa yorarsınız. Öyle çok uzun yılların kampçısı değilim (beş senedir kamp yapıyorum) ama bazı şeyleri ayırt edebildiğimi düşünüyorum. Bunu kötü niyetle değil, fark etmen için söylüyorum.

Farkındalığın yaşı yok

Yedide de yetmişte de olsak nefes aldığımız süre içinde hep öğreneceğiz. Yaşadığımız ortam, algı kapılarımız gibi farklılıklar insanların aynı konulara olan farkındalığının zamanlarını değiştirebilir. O yüzden değişim ve gelişme için hiçbir zaman geç değil. Egonu, nefretini, çok bilmişliğini ve saflığını kenara koyup konuyu gerçekten anlamaya başla. Hepimiz dönem dönem aynaya bakıp bunu yapmalıyız.

Kamp değil, çadırlı etkinlik

İşletmelerde konfor içinde ya da imkânların sunulduğu festivallerde yaptığımız aslında kamp değil, çadırlı etkinlik ya da çadırlı tatil oluyor. Ben öyle adlandırıyorum en azından. Doğada tek başımıza ya da grubumuzla tuvalet, banyo, elektrik olmadan kaldığımız eylem bana göre kamptır. Hatalıysam düzeltiniz.

Kamp nasıl yapılır? Evini pisletme

Doğaya gidiyorsun, endüstriyel düzenin pisliklerini yanında taşıma. Sözde gerekecek eşyaları yanında götürme. Çoğuna gerek yok. Doğa bir şekilde sana yol gösteriyor. Doğaya plastik götürme lütfen. Hatta plastiği normalde de hayatında azalt. Plastik tü, kaka! Doğaya tek kullanımlık eşya hiç götürme. Karnını her türlü doyurmayacak mısın? Sürekli kullanabileceğin bardağın, çatalın, tabağın neden yok? Havalı markalardan almana da gerek yok; al evden bi tas.

Daha fazla oku: Eyvah! Plastikler ile başımız dertte

ATIK ÜRETME

Bunun başlığını caps lock açık yazdım çünkü bu bir isyan. Dilimde tüy kalmadı. Ne zaman atık üretmemeyi öğreniriz arkada da atık bırakmamayı başlarız. Her türlü gıda, eşya paketi çöpe gidiyor. Bunları paketsiz satın almaya ya da elde etmeye çalış. Oluşan atıkları da geri dönüştür. Düşün, fikirler üret. Google hazretleri sonsuz fikir kapısını tek tıkla ayağımıza getirmiş. Tumblr, Pinterest gibi platformlara “geri dönüşüm”, “recycle”, “protect nature” gibi kelime kambinasyonlarını yazıp önerileri incele.

Atığını arkada bırakma

Yapmayın gözünüzü seveyim. Oraya getirdiğiniz eşyaların kabıydı, atığıydı falan hepsini büyük bir poşet içinde biriktirin. Sigara izmariti, ip parçası dahi atmayın. Kamp bitiminde büyük çöp kutusu alanlarına götürün. O doluysa, taşıyıp uygun olanını bulana kadar taşıyın. Çöpünüz fazlaysa da kendinizden utanın! Sorgulayın neden bu kadar atık ürettim diye.

Daha fazla oku: Gezginler için sıfır atık ipuçları

Attığın adıma dikkat et

Bir çiçeği, bir yaprağı, bir dalı koparırken iki kere düşün. Gördüğün her şey yaşayan canlı. Hissedebilen canlıları öldürme. Tüm bu canlılığın seninle aynı ağ içinde olduğunu unutma. Saygı duy. Çadırını kuracağın yeri iyi seç. Bir yuva üstü olmasın. Ateşini yakacağın noktayı iyi hazırla. Ağaçlara zarar vermesin. Etrafını taşla çevir ve dikkatli ol ki orman yangınına sebep olma. Her ormanda da ateş yakılmayacağını unutma.

Doğaya olan sevgimizi sosyal medya fotoğrafları ile değil -ki yine paylaşalım, bunda sorun görmüyorum- ona saygımız ve hassasiyetimiz ile gösterelim. Emin olun bu şekilde tüm canlılıkla daha derin iletişim köprünüz kurulacak. Sevgiyle kalın.

Fotoğraflar: Yeşim Özbirinci