Finike, ilginç ismi gibi hiçte değişik olmayan bir yerleşim yeri benim için. Dostumu ziyaret vesilesi ile gittiğim bu ilçeye sanırım bir daha işim olmadığı sürece uğramam. Turistik bir şehir olarak anılsa da belediyesinin biraz daha bu konu üzerine çalışması gerek. Kocaman bir sahili ve git git derinleşmeyen bir denizi var aslında ama yüzmekten keyif alacağınız çok daha iyi yerler sayabilirim. Finike’yi çok da sevdim diyemeyeceğim yani…

Phoenicus yani Finike, MÖ 500’lerde liman kenti olarak kurulmuş. Likya bölgesinde yer alıyor. Yerel halk sebzecilik, narenciye ve iç turizm ile geçimini sağlıyor. Üsküdar Üniversitesi’nden Ahmet Kırgıç‘ın Yakın Tarih ve Türkiye’de Tarım adlı kitabına göre ise 1960’lı yılların sonunda Kıbrıslı Rumlar ve Yahudi denizciler tarafından portakalın ithal edilmesiyle portakal üreciliği başlamış. Bunun yanında, hızlı kil oranı artışı nedeniyle portakal üretiminin en geç 2035 yılında tamamen biteceği de öngörülüyor.

Demre’yi atla geç…

Tek günlük Finike ziyaretinden sonra altı kişi halinde Kaş’a doğru otostopa çıktık. Bu kadar kalabalık şekilde araç bulmamız zor olur diye üçerli iki gruba bölündük. İlginçtir, yol boyu birkaç araba ile gittik ve her seferin iki grubu da tek tek aynı araç aldı. Ayrılsak da araçlarda hep birleştik.

Haliyle otostop yolculuğu bizim için çok eğlenceliydi ama Demre üzerinde uzunca bekledik ve siz siz olun bu kısmı araç ile geçip, başka bir noktadan parmak kaldırmaya devam edin. Demre, çevresinde pavyonların bol olduğu pek de tekin olmayan bir bölge. Yerleşim yerinden çıkan tipler pek garipler. Bu noktadan otostopun zor olduğunu daha sonra duydum yine. Kesinlikle almıyorlar. Arabayı birkaç kere çevremizde sürenler bile oldu. Bu durum bizleri biraz tedirgin etti haliyle. Lakin en sonunda iki gencin olduğu bir araç bizi orada bırakmadı ve sıkış, tepiş ta gideceğimiz eve kadar bıraktı. Onlar için de bizim içinde bol kahkahalı bir yolculuk oldu. Varış noktamıza hiç ayrılmadan vardık en sonunda.

Ekolojist çift, evinde ölü bulundu

Sedir ormanlarında faaliyet gösteren mermer ve taş ocaklarına karşı mücadele veren ve yakın zamanda evlerinde öldürülen ekolojist Ali Ulvi ve Ayşin Büyüknohutçu da Finike’ye bağlı Kızılcık Yaylası’ndaki çiftlik evinde yaşıyorlardı. Bu acı durum karşısında ne yazık ki kelimeler yetersiz kalıyor ama hiçbir durum insanların verdiği bu mücadeleden vazgeçiremeyecektir.

Huzur içinde uyuyun!

Ekolojist çift evinde ölü bulundu
Ali Ulvi – Aysin Büyüknohutçu