Gevaş’ta kaldığımız için buraya yakın bir mesafede bulunan Halime Hatun Kümbeti’ni* ziyaret ettik. 1335 tarihinde Emir İzzettin, kızı Halime Hatun için bu kümbeti yaptırmış. İki katlı orta büyüklükle bir yapı. Mezar kısmına merdivenle aşağı iniyorsun. Demirlik çıkıyor yarım kapı şeklinde. Öte tarafa geçilmiyor. Çok karanlıktı ve çantamda taşıdığım kalem şeklindeki lambamı çıkartıp içine baktık. Mezar taşını gördük. Zaten çok da büyük değildi ve cips atmışlardı içeri. Lanet insanlar!

Yalnızlığa terk edilmiş kümbet

Üste boş bir alan vardı ama ne için yapılmış tam olarak çözemedim. İçinde uzun süpürge vardı. Pencereler de sanırım güneşi alıp yansıtması için bir takım geometrik şekillerle yapılmış, öyle bir şey. Ruhani yerlerde bu tarz mimari ile karşılaşıyorum, ışık olayı önemli olmalı.

Biraz kendi haline bırakılmış gördüm. Aslında biraz değil tamamen. Mezar taşları otların arasına gömülmüş ve bakımsızlıktan şekil şema değiştirmiş. Aslında bir restoreden geçmesi ve otların temizlenmesi gerek. Kendi haline bırakılan bu yerleri görmek üzücü ama tahmin edersiniz ki restorasyon da bu ülkede çok riskli. Hâlbuki bakım yapılsa ne kadar daha güzel olur. Van’ın geneli böyle biraz bakımsız.

Van gezi rehberi ile ilgili yazı dizisini okumak için tıklayınız.

Kümbet: Selçuklular zamanında yapılan kendine özgü yapısı olan anıt mezarlardır.
Edit: 2015 senesinde Halime Hatun Kümbeti önüne ne yazık ki yurt yaptılar.