Dikkat: Sinema yazıları spoiler içerir.

Hangi filmde kimin yerinde rol almak isterdin?” diye sorsalardı, bu filmi izledikten sonra şüphesiz cevabım “Im not there” filminde Cate Blanchet’in yerinde olmak isterdim cevabı olur.
İnanılamaz bir kadın. İnanılmaz rol yaptı bu filmde. O kadar tatlıydı ki âşık olmamak elde değil. Altı farklı oyuncu ile Bob Dylan’ın hayatını anlatıyor film. Hepsi farklı hayat gibi ama aslında hepsi bir kişi.

Farklı tarzıyla dikkat çeken bu filmde Cate Blanchett, Richard Gere, Heath Ledger, Julianne Moore, Michele Williams gibi önemli oyuncular karşımıza çıkıyor. Başta anlaşılmıyor ama boşlukları doldurup düşününce ortaya kocaman bir hayat çıkıyor.

Peki…

Konserden konsere koşarken neden siyah beyaz verdi ekranı? Neden ismi bu şekilde? Bu filmde anlatılmak istenen neydi? Hepsini birleştirince ne demek istendiğini az buçuk anlıyor insan. “Ben orada değilim”, anlatılanlar ne kadar Bob Dylan’ı yansıtıyordu ki? Zaten Dylan “Ben orada değilim” diyor ardından.

İnsanın içinde binlerce yaşam var gibi… Bunu bu filmde çok açık görebiliyoruz. Dönem dönem farklı hayatlar yaşıyoruz aslında ama tüm bunları yaşayan tek bir insan. Kendimi de böyle düşünmüşümdür hep. Sanki içimde yüzlerce kişi kafasına göre takılıyor. Tüm olayları yaşayan benim ama benim olaylarım değil gibi. Biraz kontrolsüz gibi duruyor ama hayatın bizi nereye sürüklediği çoğu zaman belli olmuyor.

İzlemeyenler not alsın bu filmi.

Yönetmen: Todd Haynes
Tarihi: 2007
IMDB: 7.1