Bilim kurgu; bugün mümkün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak yakın ya da uzak gelecek hakkında hikâyeler oluşturmamızı sağlar. 

Çoğumuz bilim kurgu severiz. Her zaman geleceğimizin nasıl olacağını düşünürüz. Acaba teknoloji nerelere kadar gidebilir, bizi nerelere sürükler diye hayal kurarız. Bazılarımız bunu senaryolaştırmış ve bazılarımız da bunları filme dönüştürmüş ve geriye kalan biz de izlemiş bunları.

Bilim kurgu listesini incelemek isterseniz şurayı inceleyebilirsiniz. Bu yazımda, hoşuma gidenleri ve önemli olanları kafama göre anlatmak istedim sadece. Zaten bazılarını internette bulamadım ve izleyemedim. Yazılanlar dışında bilgim olmadığı için bir şey demeye gerek duymadım. İsimlerini merak edenler bağlantıya gittiklerinde görecekler.

1900-1930 döneminde bilim kurgu

Sinema hakkında pek bilgim olduğu söylenemez ama film araştırmaları yaparken insan ufak ufak izlenimler ve bilgiler ediniyor. Bu dönem sessiz dönem olarak geçiyor. Çünkü filmlerde konuşmalar yok. Bazılarına müzik eklenmiş.

İlk bilim kurgu filmi 1902 yılında, Fransız Georges Melies tarafından yazılıp yönetildi. Jules Verne‘nin Dünya’dan Ay’a ve H. G. Wells’in Ay’daki İlk İnsanlar adlı romanlarından uyarlama yapıldı. Sinema tarihinde yenilikçi animasyon ve özel efekt kullanan ilk film ayrıca. Bu arada filmin adını unutmayalım tabii: Le Voyage dans la lune (Aya Seyahat).

10 dk olan filmin videosu aşağıda, izleyebilirsiniz. IMDB‘den de 8.2 puan almış.

Hepimiz Jurassic Parkı biliriz. Günümüz Jurassic Park serisinin babası sayılır. O dönem için yenilikçi sayılacak stop motion tekniğiyle çekildi.

1925 tarihin’de Harry O. Hoyt, The Lost World filmine başlar. Siyah beyaz olan filmin her sahnesi için elle farklı renklendirmeler yapılır. O dönemlerde film yapmak ne zormuş. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri Kongresi kültürel, tarih ve estetik olarak önemli filmler arasına seçmiştir ve ABD ulusal film arşivinde korunmaktadır. Yani film artık kamu malıdır. Bu filmin ilginç bir özelliği de uçakta gösterilen ilk film olmasıdır. Gene aynı tarihte Londra-Paris arası uçuşta gösterilmiştir.

IMDB‘den 7.0 puan almış.

Aşağıda filmin fragmanı ve kendisi var. film 5 bölümden oluşuyor. İlk bölümü koydum filmin sonunda kendi diğer bölümlere yönlendiriyor. İyi seyirler…

Yönetmeni Frtiz Lang olan Metropolis (1927), bilim kurgu serileri arasında kült olan bir diğer film. Bu seferki Alman yapımı. Aslında filmin dörtte biri kayıp olmasına rağmen yazı eklemeleri yapılarak filmi bir araya getirmişler. Le Voyage dans la lune ilk bilim kurgu sayılsa da Metropolis’ten sonra bu yeri ona bırakmak zorunda kaldı gibi. Kısa metraj ve bilim kurguyu çok genel barındırması buna neden olsa gerek.

İçeriği aynı zamanda politik ögeler taşıyor; kapitalizm, işçi ve işveren… Filmde K. Marx da eleştirilmiştir ayrıca. Filmde, insanlar artık robot gibi çalışıyor. İş verenleri ne kadar istiyorsa ses çıkarmadan o kadar çalışıyor. İş verenler ise bu boş kalan zamanlarını eğlenerek geçiriyor. İlk yazının üçgen şeklinde karşımıza çıkması acaba hiyerarşi üçgeni vurgulamasını yapmasından mı diye düşündüm bir ara?

Bu arada bizim filmlerinden alışkın olduğumuz bir konu vardır. Fabrikatör oğlu ile işçi kız aşkı. “Aman bayık senaryo artık biz ezberledik” diyebilirsiniz ama işler bu saatten sonra ilginçleşiyor. Olaya çılgın bir bilim insanı ve insana çok yakın robot giriyor. Ne alaka şimdi derseniz?! Ben de size gidin filmi izleyin derim. Aynı zamanda bilim kurgu filmlerinde robot temasını işleyen ilk film.

IMDB‘den ise 8.4 puan almış.

Yine altta filmin restore edilmiş hali var. İlgilenenler izleyebilir. 12 bölümden oluşmakta, ilk bölümü koydum bitince kendi ilerleyecek. Sorun çıkarsa da kenarda gözüküyor. İyi seyirler…