Tamamen boya ile yapılan dünyanın ilk uzun metrajlı Loving Vincent filmi, Van Gogh‘un resimlerini canlandırıyor.

Loving Vincent animasyon filmi üzerinde neredeyse altı yıldır çalışılıyor. Bu süre bir film yapımı için kulağa çok uzun gelebilir ama nasıl yapıldığını öğrenince süre ile ilgili mırıldanmalarınız geçecek. Sürece hak vereceksiniz.

Film, post-empresyonist sanatçı Vincent van Gogh’un hayatını ele alıyor. 12 yağlı boya resim ile sadece bir saniyelik görüntü elde edilebiliyor. İnanılmaz zahmetli bir çalışma olduğunu buradan anlayabilirsiniz. Oscar ödüllü filmlerin yapımcılığını üstlenen BreakThru Films, ikonik sanatçıyı daha derinden inceliyor. Hem 1890 yılında ölümünü çevreleyen gizemli koşulları hem de ilişkilerini detaylı araştırıyor.

Hikâye, karakterler hareket ediyormuş gibi değişen canlı resmiler yoluyla anlatılıyor. Van Gogh hayranları için Loving Vincent filmi, trajik kısa hayatının ve ikonik tarzının bir övgüsü olarak karşımıza çıkıyor. Bu uzun metrajlı film, 115 yağlı boya ressamı tarafından yapılan 62 bin 450 kareyi içeren resimlerden oluşuyor. Buna ek olarak, Van Gogh’un kendi 94 eseri de dahil edildi. Tüm bunlar titizlik ile yapıldı. İlk olarak sahneler canlı çekildi ve daha sonra bu çekimler, yağlı boya tablolarına her kare çekim için kopyalandı.

Tüm bunlara rağmen film için yayınlanma tarihi henüz belli değil, gelişmeleri Facebook sayfasından takip edebilirsiniz. Çalışmalardan fotoğraflar ve kısa videolar paylaşılıyor. Tüm her şey şimdiden çok heyecanlı, çıkış tarihini sabırsızlıkla bekliyorum. Van Gogh’un eserlerine onun tarzı ile bu kadar canlı konuk olmak değişik tecrübeler etmemizi sağlayacak bence.

Loving Vincent: Van Gogh'un hayatı resimleri ile canlanıyor
“Postman” Joseph Roulin played karakteri aktör Chris O’dowd tarafından canlandırıldı.
Loving Vincent: Van Gogh'un hayatı resimleri ile canlanıyor

Kaynak: My Modern Met