Dikkat: Sinema yazıları spoiler içerir.

Happy-Go-Lucky filmindeki Poppy karakteri, neşeli ve bir o kadar da iyimser bir ilkokul öğretmenidir. İsme bakın bir kere; bu isimdeki birinin dram dolu olmasını bekleyemem ben. Poppy, her ne kadar bardağın boş tarafının farkında olsa da, dolu tarafını da gören biri. Zaten hayatı da gayet iyi gidiyor. İşine gidiyor, eğleniyor ve bir eş buluyor. Oh anam, daha ne ister insan! Sally Hawkins isebu rol için doğru seçim gerçekten. Kadının doğalında, hayatın dolu tarafını gören bir görünümü var. İnsan onun tipine bakarak bile gülme komasına girebilir. Çok şeker.

Zıtlıktan yön bulmak

Sürekli gülen bir Poppy ile daha somurtkan bir Scott karakteri arasında mutluluk üzerine kendimizce mesajlar çıkarmamızı isteyen bir film. M. Leigh belki bu amaçla yapmamışsa da insan “yüzeysel” olarak düşünmüyor değil.

Bu film benim tek başıma odamda keyif yapmalık türden. Sürekli gülen birine dayanamayanlar ve kalp sorunu olanlar bu filmi izlemesin! Bazı insanlar bu tiplemelere katlanamayabiliyor. Aslında insanın hiç üzülmeden yaşaması biraz akıl dışı olur. Duygulara ihanet gibi. Ama bazı şeyleri bilsek de, yine olumlu bakabilmeyi ve bizi çok üzmesine izin vermemeyi becerebiliriz. Kimi insanlar yapabiliyor bunu. Bu demek değildir ki diğer şeyler hafızalardan silinecek. Bu film de, bu duygu çorbasını güzel ve komik bir dille anlatıyor.

Yönetmen: Mike Leigh
Tarih: 2008, İngiltere
IMDB: 7.0
Türü: Komedi, Drama