Dikkat: Sinema yazıları spoiler içerir.

Şu ana kadar “En çok korktuğun film neydi?” diye sorsalar cevabım “Bilmiyorum” olur… Altıma sıçırtan bir film henüz çıkmadı ama gerildiğim iyi yapımlar izledim. Şimdiki korku filmlerinde eski yapımları daha çok seviyorum ben. Eskileri daha yaratıcı buluyorum.

Günümüzde gerçekçilikle insanları ürkütmeye çalışıyorlar. Ama hayal ürünü de olsa bir Frankstein ya da Freddy Krueger‘un verdiği hazzı şimdiki birçok filmde bulamıyorum. Zaten çoğu yapım eskinden parça parça arak ya da değiştirilerek bizlere sunuluyor. Bu yüzden yaratıcı gelmiyorlar ya… İyiler de yok değil ama eskilerin tadı bir ayrı geliyor bana. Eskilerin kötü adamları bir ikon ya da bir nevi devamlılığı olan isimlerdi. Şimdiler isimlerden çok olaylar çevresinde dönüyor. Uzaylılar, zombiler ya da şeytan. Böyle çok konuşuyorum ama bildiğimden değil kendi zevklerime göre yorumluyorum sadece. Her neyse…

Hem nostalji hem de serinin hepsini izlememiş olmamdan ötürü elm sokağı kabusu geceleri yapayım dedim. Baştan sonra tüm seriyi yatmadan önce izleyerek keyfine vardım.

İlk önce şu serinin neler olduğunu bakalım:

1. A Nightmare On Elm Street (1984)
2. A Nightmare On Elm Street 2 Freddy’s Revenge (1985)
3. A Nightmare On Elm Street 3 Dream Warriors (1987)
4. A Nightmare On Elm Street 4 The Dream Master (1988)
5. A Nightmare On Elm Street 5 The Dream Child (1989)
6. A Nightmare On Elm Street 6 Freddy’s Dead (1991)
7. A Nightmare On Elm Street 7 Wes Cravens New Nightmare (1994)
8. A Nightmare On Elm Street 8 (2010)

Filmin baş kahramanı ve rüyalarımızın kabusu olan Freddy Krueger, rahibe bir kadının oğlu. Bu rahibe, bir gün çalıştığı deliler hastanesinin kule dedikleri bir yerinde, yüzlerce deli arasında kapalı olarak unutulur. Birkaç gün boyunca tüm deliler rahibeye tecavüz eder. Bunun ardından hamile kalır fakat babasının kim olduğu belli değildir. Büyüme çağında zorlu bir çocukluk geçirir ve genetik olarak da garip bir yapısı vardır. Ardından evlenir ve hatta kız çocuğu bile olur. Fakat daha sonra Elm Sokağı‘nda oturduğu evde, birçok küçük çocuğu öldürmüştür. Yakalandıktan sonra deli raporu nedeniyle yırtmıştır. Fakat halk böyle bir olayın haksızlık olduğunu düşünür ve kendileri ceza vermeye kalkar. Ve bu da diri diri yakmaktır… Freddy tam ölmeden önce rüya cinleriyle anlaşır. Artık başka bir boyutta yaşayacaktır ve zaman intikam zamanıdır Freddy için!

Freddy ile rüyalar alemi

Freddy Krueger
Johnny Deep. Çizen: Buuya

Freddy diğer korku tiplemelerine göre çok daha farklıdır. Geveze ve bu durumu alaycılıkla birleştirir ve kurbanları onun için çok basittir. Çünkü onun dünyasında yenilmezdir. Film korku filmi olmasına rağmen birçok karede gülme krizlerine bile girebilirsiniz. Bol bol espri içerir. Bölümlerin büyük kısmı rüyalarda geçer ve bu durumda koşmak isterken koşamamak, bir türlü yetişememek gibi normalde bizlerin de nefret ettiği durumlarla karşılaşılır. Fakat istediğimiz kahramana ve güce sahip de olabilmemiz bunun güzel yanıdır da. Fakat rüya aleminde bunlar işe yaramaz…

Tabii film sadece bunlardan ibaret değildir. Her filmin altında daima bir mesaj vardır. Freddy kurbanlarını öldürürken zayıf noktalarını bulup alaycı şekilde öldürür. Ve bu gençler sorunlu ailelerden gelirler. Alkolik anne, boşanmış aile, kendi fikirlerinin dayatılması, çocukların dinlenilmemesi ve hatta taciz bile… Ve Freddy’nin istediği de budur.

Senin favori bölümün hangisi?

Bölümler hakkında birkaç yorum yapmak gerekirse benim favori bölümüm Dream Master‘dı ve en kötüsü de Freddy’s Revenge‘ydi. Zaten serinin ikincisi F. Revenge biraz geçiş dönemi ve üçüncüye bir hazırlık gibi bakılıyor. Pek de bağlantılı olaylar gelişmiyor. Farklı kişiler devam ettiriyor ama serinin diğer bölümleri birbirinin devamı niteliğinde oluyor. Yalnız serinin yedincisi tüm seriden çok daha değişik. Bütün olarak düşünülürse alakadar olmadığı ortaya çıkar. Yalnız düşünmek de serinin havasına uymaz. Ama bence yapılmasının nedeni Freddy’i devam ettirmek.

Peki, yıllar sonra ta 2010’da tekrar Freddy’i çekmek neden? Üstelik tüm seriyi izleyenler 2010 yapımındaki birçok sahneyi serinin farklı bölümlerinde görebiliyor. Bence teknolojinin gelişmesiyle “Bir de sağlam teknolojiyle çekip sahnelerin ne kadar etkileyici olduğunu görelim” demişler… Ama birçok kişi için Fredyy Krueger altı seriden oluşuyor…

Bir de herkes bilir ki film boyunca bizlerin kulaklarında çınlayan o meşhur tekerleme. İple atlayan beyaz elbiseli sarışın melek gibi kız çocukları sinirimi bozmadı da değil.

A Nightmare On Elm Street
Freddy Krueger

1-2 Freddy comes for you
3-4 Close the door
5-6 Grap a crucifix
7-8 Stay up late
9-10 Never sleep again!

1-2 Freddy senin için geldi
3-4 Kapını ört
5-6 Hemen al hacını
7-8 Bu gece yine gececiyiz
9-10 Artık uykuya son!

Film hakkında ilginç notlar:

  • Yönetmen ve senaryo yazarı Wes Craven‘ı lisede Freddy adında bir çocuk pataklar ve kahramanın ismi buradan gelir. Hoş bir intikam gibi… Öykü de, okuduğu haber gazetesinden esinlenme. Aynı mahallede ölen birkaç çocuk…
  • İlk filmde yapışkan merdivenleri hatırlarsınız. Çıkmaya çalışır ama çıkamaz… Yapımcı Robert Shaye’in bunu rüyasında görmüş. Sahnenin çekimi ise ıslak halı parçaları ve bisküvi kullanılarak gerçekleştirilmiş.
  • Wes Craven’ın eski bir fundamentalist baptist olduğunu biliyor muydunuz? Üniversiteye kadar hiç film izlememiş.
  • Film dünyasından sonra Freddy, çocukları korkutmak için oyuncak raflarında yer alıyor. Konuşan Freddy fazlaca ürkünç olduğu için bu raflarda uzun süre yer edinememiş maalesef.
  • LA’da 1991 yılında 12 Eylül günü Freddcy Krueger günü ilan edilmiş.
  • Wes Craven üniversitede rüyalar üzerine bir tez yazmış. Bunun için her gün düzenli olarak rüyalarını kaydetmiş. Filmde de bunları kullanmış.
  • Nancy’nin televizyon izlediği film Evil Dead; Wes Craven, Sam Raimi’nin Evil Dead‘deki bodrum sahnesine the Hills Have Eyes koymasına böyle karşılık vermiş.
  • Freddy’s Dead‘de Freddy’nin üvey babası rolünde Alice Cooper rol aldı.