Eskişehir tam bir öğrenci yeri ve yaşanabilecek şehirlerden biri. Eğlenceli ve keyifli… Gezilecek tarihi yerleri de bol. “Rengarenk Eskişehir, canım Eskişehir…” yazısında nereleri ziyaret ettiğimden bahsetmiştim, şimdi de, Eskişehir’de gezilecek müzeler konumuz.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Aslında Cam Sanatları Müzesi’nin bu kadar güzel olacağını tahmin etmiyordum. Şahsen porselen tarzı tabak çanak bekliyordum ama gördüklerim beni çok etkiledi. Ortada gerçekten bir sanat vardı. Hayran kaldım. Müze kartına gerek yok; para da vermiyorsunuz. Odunpazarı içinde, Cumhuriyet Müzesi’nden sağdan devam edin.

Lüle Taşı Müzesi

Bu müzede, lüle taşından işlenmiş birçok eser sergileniyor. Müze Kurşunlu Cami içerisinde. Giriş için ücret istemiyorlar. Müze kartına da gerek yok.

Eskişehir Osmanlı Evi

Odunpazarı’nın yukarılarına doğru yürüdüğünüzde Osmanlı Evi ile karşılaşıyorsunuz. Bu noktaya vardığınızda Eskişehir’i yukarıdan izleyebiliyorsun. Bu ev aslında şahsa ait, Atatürk Eskişehir’e geldiğinde bu evde kalmış. Şu an müze olarak geçiyor ama aynı zamanda restoran olarak da hizmet veriyor. Giriş 1 lira. Müze kartı geçmiyor.

Cumhuriyet Müzesi

Eskişehir’de müze gezerken en sevdiğim şey müze kartı ya da para istememeleriydi. Bu müzelerden biri de Cumhuriyet Müzesi’ydi. Odunpazarı meydanında kavşak üzerinde konumlanıyor. İki katlı olan binanın ilk katında fotoğraflar var; ikinci katında ise Atatürk’ün kullandığı eşyalar. Sarı yemek takımına ise bayıldım.

Eğitim Karikatürleri Müzesi

Başlık Fotoğrafı: Gezeceğiz