2015 yılında Urfa, Harran’da gerçekleşenEkolojik Kadın Köyü Festivali için 10 günlüğüne davet edilmiştik. O taraflara ilk gidişimdi. Farklı kültürlere konuk olmak her defasında beni ayrı heyecanlandırıyor. 

Urfa’yı görme, tanıma fırsatı yakalamıştık. Tabii bundan önce festival hakkında biraz bilgi vereyim. Bu proje, kadınların yaşadığı sorunlar ile ekoloji sorunlar birleştirilerek kadınlara yönelik bir eko köy kurulması hedefleniyor.

2014 yılında kurulan Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü Derneği, dezavantajlı genç kızların, şiddet görerek toplumsal hayattan uzaklaştırılan ve kendini yalnız hisseden tüm kadınların tekrar sosyal hayata kazandırılması için ulusal ve uluslararası alanlarda çalışmayı, projeler üreterek uygulamayı ve hayata geçirmeyi kendine misyon edinmiştir.

Bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler oldu. Fidan dikimi, resim sergisi, konserler, paneller gibi gibi.

Balıklı Göl

Kaldığımız otel Balıklı Göl’e yakındı ve Urfa’ya varır varmaz akşam gezmesini buraya doğru yaptık. İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. İçindeki balıklar kutsal sayılıyor. Hikâye ise şöyle:

İbrahim Peygamber, devrin zalim hükûmdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü Urfa Kalesinin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe ‘Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol’ emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. İbrahim bir gül bahçesinin içerisine sağ olarak düşer. İbrahim’in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür. Rivayete göre Nemrut’un kızı Zeliha da İbrahim’e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha’nın düştüğü yerde de Aynzeliha Gölü oluşmuştur.

Harran Şehir Harabeleri

Güzelliği ile ziyaretçileri büyüleyen Harran Şehir Harabeleri, Kuzey Mezopotamya’nın yerleşim yerlerinden biri. Dünya’nın ilk üniversitesi kabul edilen Harran İslam Üniversitesi’nin kalıntılarını burada görebiliyorsunuz. Rasat Kulesi’nin hâlâ ayakta kalan 40 metrelik bölümü ihtişamı ile sizi selamlıyor.

Üniversite harabeleri

Aydüştü Köyü

Akşam üzeri vardık Aydüştü Köyü’ne… İsmi gibi güzel bir ay karşıladı bizi… Ne de masal gibi! Aydüştü! Kızıllıklar arasından kocaman ay baktı bize. Geldik köye. Az haneli yerleşim yeri. Köyde iki ağa var. İkisi de girdi tartışmaya. Ne konuştuklarını anlamadık. Sonra barıştılar. Çocuklar sardı etrafımızı. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ilgi ile konuştular (Urfa’nın çocukları ile ilgili yazımı üzerini tıklayarak okuyabilirsiniz).

Akçakale

Urfa’nın sınır ilçesi olan Akçakale’nin neredeyse tamamı Araplardan oluşuyor. Tanıdık birinin o taraflarda yaşaması vesilesiyle Aydüştü Köyü muhtarı bizi oraya götürdü. Kadınlar geleneksel kıyafetlerle ışıldıyordu. Lakin bu ışıldamaya, sınırın karşı tarafında konumlanan IŞİD gölge düşürüyordu. Düzenli geçen tanklar, korunmak için evlerin önüne dağ gibi yığılmış küçük taş parçaları hayatın orada ne kadar zor olduğunu gösteriyordu. Oturduğumuz yerin hemen yan tarafına daha önce düşen top mermisi evin yarısını götürmüştü (Bknz: Akçakale Olayı).

Bir ara sınırın ötesini fotoğraflamaya çalışırken bir görevli gelip uyardı. Yapmamam gerektiğini, karşı taraftan farklı algılayıp başımıza iş açabileceğini söylendi. Ayrıca turist kafilesi gibi görünüp, gezdiğimiz için bir sivil ekip arabası hepimizi gbt aramasına soktu ve buralarda çok dolanmamızı söyledi. Ertesi gün biz ayrılmıştık ama sınırın karşısında patlamalar olduğu haberleri geldi.

Görülecek çok yer var daha… Göbeklitepe’ye gidememek içimde kaldı. Kim bilir belki yine o taraflara bir gün yolum düşer.

Edit: Ekolojik Kadın Köyü ile ilgili 06.02.2017 tarihli aldığım bilgiye göre, çeşitli atölyeler ve çalışmalar devam etmiş ama büyük bir proje olduğu için adım adım gidiliyor.