Günün orta saatlerinde ormanda ilerliyorsunuz diyelim. Kamp mı kurmanız gerek yoksa yürüyüşe devam mı etmeniz gerek bir türlü kestiremiyorsunuz çünkü yanınızda ne telefon ne de saat var! Gün ışığı ne kadar daha devam edecek bilmiyorsunuz. Dert etmeyin! Ne kadar gün ışığı kaldığını ellerinizle ölçebilirsiniz. Çok basit bir yöntemi var.

Bu yöntemin coğrafi konuma bağlı olarak değiştiğini unutmayın. Kuzey’de Güneş, sığ açılarda batar ve ellerin gösterdiğinden daha kullanışlı ışık sağlar. Tropik bölgelerde ise daha hızlı karanlıklaşır. Hangi enlemde olursanız olun, yerel ortamınızı da göz önünde bulundurun. Eğer Güneş bir dağ silsilesine doğru gidiyorsa, ışığı, tamamen açık bir ovaya göre daha hızlı kaybedersiniz. Bir ormanda da, ağaçların gölgelemesinden dolayı karanlık daha hızlı gelir.

Ne kadar gün ışığı kaldığını ellerinizle ölçebilirsiniz
  1. Yüzünü Güneş’e dön ve kolunu önüne doğru uzat. Avuç için sana doğru bakmalı. Parmaklar ufka doğru paralel olmalı.
  2. İşaret parmağınızı, Güneş’in hemen altına getirin, serçe parmağınız ufuk çizgisinin üstünde paralel olmalı.
  3. Güneş’ten ufka varmak için gereken parmak sayısını sayın. Her yükselen parmak, Güneş batana kadarki 15 dakikayı temsil eder.
  4. Eğer boşluk varsa, diğer elinizi doğrudan aşağıya hizalayıp, saymaya devam edin. Her el yaklaşık bir saati temsil eder.

Kaynak: Artofmanliness
Başlık Fotoğrafı: Bolun Yan/Unsplash