Ankara’ya taşındığım vakit, elimde benim olmayan bir çadır da vardı. Bir arkadaşım İstanbul’daki evimde unutmuştu. Sonrasında iletişim koptu ve çadır benimle birlikte Ankara’ya geldi. “Heyhey”lerimin yüksek olduğu o dönem kamp yapmaya karar verdim. Elimde bir çadır vardı ve kafamı toplamalıydım. Ne de olsa hayat sana limon veriyorsa sen de limonata yapmalısın. Böylelikle kamp maceram başladı. Hayatım boyunca hiç çadır almadım. Dandik diye anılan çadır senelerce bana yuva oldu. Yağmur geçirmedi. Yırtılmadı. Yarı yolda bırakmadı. Benim şansımdı belki. Sonrasında başka bir arkadaşım kullanmadığı daha büyük bir çadırı bana hediye etti. Hiç çadır almayan biri kamp çadırı nasıl seçilir diye sorabilir. Kamp çadırı almamış olabilirim ama kamp çadırı nasıl seçilir başlığı altında, edindiğim deneyimler ile yardımcı olabilirim.

Herkesin kamp çadırı tercihi ihtiyaçlarına göre değişecektir. Önemli olan senin için uygun olan çadırı bulabilmek. Tabii bazen kendimize göre mükemmel çadırı bulsak da fiyat olarak bizi aşabiliyor. Bu noktada istemesek de bazı özelliklerini değiştirebiliyoruz. Çadır önemli parçalardan biri, bu yüzden kullanım alanı fiyattan önce gelmeli ki sizi yarı yolda bırakmasın. İstediğiniz çadır modelini alabilmek için indirimleri, ikinci elleri takip edebilirsiniz.

Kamp çadırı seçimi için önemli faktörler

Kullanım Alanı

Alacağınız çadırın özellikleri gerçekleştireceğiniz faaliyete göre değişebilir. Sadece yaz aylarında festivallerde mi kullanacaksınız yoksa dört mevsim dağcılıkta mı? Sadece yazın kullanacağınız bir çadır için dört mevsim çadır almanıza gerek yok. Yahut aileniz ile birlikte kalacaksanız ufak bir çadır sizin için uygun olamayacaktır.

Tasarım

Dome (kubbe), tünel veya üçgen tipi şeklinde çadırınızı seçebilirsiniz. Çatı kısmı nasıl olursa olsun büyüklüğü değişebilir. Bazı çadırların eşyalarınızı rahatça koyabileceğiniz depolama alanları da bulunabiliyor. Çok büyük çadırlarda genellikle farklı odalar da bulunuyor ya da tek odalık büyük bir çadır da alabilirsiniz.

Tasarım kısmına kumaşın kalitesini de sanırım ekleyebiliriz. Bu noktada ışık geçirgenliği incelediğimiz özellikler arasına giriyor. UV ışınlarından korunma, kumaşın hava geçirgen olması, nemi dışarıda atabilmesi gibi alt başlıklar sabah uyandığınızda hissettiğiniz konforu etkileyecektir.

Ayrıca dikiş yerlerine ve fermuarlara dikkat edin. Hemen bozulması, direklerin kolay kırılması hem keyfinizi kaçıracak hem de paranızın boşa gittiğini hissettirecek.

Kamp çadırı nasıl seçilir?
Çeşitli kamp tipleri…

Hava koşulları

Çadırınız yağmur, rüzgâr gibi sert hava koşullarına karşı dirençli olmalı. Planımız kara kışta kamp yapmak olmasa da yazın gittiğimiz bir festivalde de aniden sağanak yağmurlu bir havaya denk gelebiliriz. Su geçirmemezlik özelliğine dikkat edin ki çok dandik bir çadır değilse birçoğu artık su geçirmiyor zaten. Ayrıca çadır hafifledikçe rüzgâra karşı direnci de azalıyor. Çadır ne kadar yüksek olursa, rüzgârdan o kadar çok etkileniyor. Kumaşın kalın olması rüzgâr çıktığı zaman daha dirençli olmasını sağlayacaktır. Bu açıdan 4 mevsim çadırlar daha dayanıklıdır. Yine de trekking ve bisiklet yolculuğu için rahat taşıyabileceğiniz bir şeyler seçmek isteyebilirsiniz.

Mevsimlik çadır

Kamp yapmayı planladığınız sezona göre çadır seçmeniz sorunsuz bir kamp tecrübesi geçirmenizi sağlayacak. 3 mevsim çadırları yaz, ilkbahar sonlarında ve sonbahar başlangıcında kullanabilirsiniz. Çok şiddetli rüzgâr ve yağışlarda dayanıklı olmayabilirler. 4 mevsim çadır, yoğun kar yağışının olmadığı zamanlar çerçevesinde dört mevsim kullanabilirsiniz. Her türlü hava şartında ben kamp yapmak istiyorum diyorsanız o zaman ekspedisyon çadırları sizin için uygun olanı. Bunlar 5 mevsim çadır olarak da anılabiliyor.

4 mevsim çadır almaktansa yazlık ve kışlık çadır almak daha avantajı olabilir. Kavurucu sıcak havalarda 4 mevsim çadır kullanmak sizi gerçekten bunaltabilir.

Daha fazla oku: Doğanın kucağında kamp yaparken yeşile iyi davranın

Kamp çadırı nasıl seçilir?
Hiç çadır almayan biri kamp çadırı nasıl seçilir diye sorabilir. Merak edenler yazıyı okumalı. Fotoğraf: Conrad Liebowitz/Unsplash

Boyut ve ağırlık

Planladığınız seyahate göre boyut ve ağırlık tercihiniz değişebilir. Bu önemli bir kıstas. Eğer otostop ile seyahat ediyorsanız ağır bir çadır taşımak istemeyeceksiniz ama araba ile bir yerlere gidecekseniz ağırlık bu noktada çok da önemli olmayabilir.

Çadırı kaç kişinin kullanacağı ağırlığını etkileyecektir. Eğer tek başınıza kullanacaksanız devasa bir çadır alıp, ağırlığını arttırmaya gerek yok. Bir de unutmadan not etmek istiyorum. Hafif bir çadırla kampçılığa başlamadan her zaman daha akıllıca. Yüksek irtifa dağcılığını hemen yapmayı planlamıyorsanız ekspedisyon çadırı alıp, her yerde onu kullanmanın mantığı yok. Zaten kampçılığa yeni başlayacaksanız kabul edelim kısa süre içinde dağcılık yapmayacaksanız. Bu yüzden ağır bir şey alıp, uzun yollarda yürümek zorunda kaldığınızda küfretmeyin. Çadırın yanında ekstra birçok farklı kamp malzemeniz olacağını da unutmayın. Ağırlık sadece çadır ile bitmiyor.

Havalandırma

Havalandırma rahat uyku geçirebilmeniz için önemli şeylerden biri. Kötü havalandırmaya sahip çadırlar çadırın içinde panik atak bile geçirtebilir. Özellikle benim gibi dar alanlarda fenalıklar basıyorsa nefes alabilmek önemli bir etken. Aynı zamanda iyi hava almayan çadırın içi kokmaya da başlayacaktır. Havalandırma önemli.

Daha fazla oku: Bilal’e anlatır gibi: Kamp nasıl yapılır? 101

Kamp çadırı nasıl seçilir?
Fotoğraf: Sulay Mashru/Unsplash

Kurulum

Bir çadırın birçok direği, katmanı, ipi vesaire olabiliyor. Çadır büyüdükçe ve ağırlaştıkça parçaları da artıyor. Bu sizin kurma sürenizi etkiliyor. Ama zaten kamptasınız, zaman derdiniz yok, bir yere yetişmeyeceksiniz. Bana sorarsanız kurulum çok da önemli bir detay değil. Tabii bunun yanında otomatik kurulabilen çadırlar da mevcut ama bunlar katlanmadığı için taşıması biraz hantal olabiliyor. Ama adından da anlayabileceğiniz gibi kurulumu çok çok kolay.

Fiyat aralığı ne olmalı?

Bu sizin bütçenize göre değişecektir. Kesin bir cevabı ne yazık ki yok. Çadırın boyutu, malzemesi, kalitesi gibi özellikler fiyatını da etkileyecek. Ama alacağınız çadırı uzun süre kullanmayı planlıyorsanız ve çadırın da en temel eşyalardan olduğunu hesaba katarsak biraz paraya kıymanızı öneriririm. Ucuz fiyatlı diye çadır olup sonra kampınızın ortasında pişmanlık yaşamayın.

Daha çok hobi amaçlı kamp yapmayı planlıyorsanız üzerine çok düşünmenize gerek yok. Bütçenize göre kurulumu kolay bir çadır tercih edebilirsiniz. Kamp yerlerinde bir araçla gidecekseniz ağırlık ve boyutu çok sorun olmayacaktır. Bunun yanında bisiklet veya motosiklet ile seyahat edecekseniz ağırlık ve hacim dikkat etmeniz gereken noktalardan biri haline geliyor. Eğer sık sık ve bütün mevsimlerde kamp yapmayı planlıyorsanız alacağınız çadıra hemen karar vermeyin. İyice inceleyin ve gerekiyorsa biraz daha para biriktirin.

Kamp yaparken kendinize ve doğaya dikkat etmeyi kesinlikle unutmayın. Keyifli kamplar, maceranız bol olsun!

Kamp çadırı nasıl seçilir?
Fotoğraf: Scott Goodwill/Unsplash

Kamp çadırı parçaları:

Pol: Çadırın kurulması için gereken ana malzemedir, yani çadırın iskeletidir.. İç içe geçirerek uzun bir şekle dönüşür. Çadırınıza kubbe görüntüsünü sağlar.
Kazık: Çadırı, yere sabitlemenizi sağlar. Çadırı olası rüzgâra karşı dört taraftan bu kazıklar ile sabitlersiniz. Bir taş vasıtası ile bu kazıkları yere çakarsınız. Kazıkların kalitesi değişkenlik gösterse de yamulabilirler, bu çok olasıdır. Yedek kazıklar da aldığınız ürünün içinde olabilir.
İç ve Dış Tente: İç tente bağlama noktaları ile iskelete giydirilir. Dış tente de üzerine örtülür.
İp: Çadırınızı kurduktan sonra bu iplerle çadırınızı bir yerlere bağlayarak daha da sağlamlaştırabilirsiniz.
Kar etekleri: Sadece 5 ve bazı 4 mevim çadır modellerinde vardır. Çadırın dış katman eteklerini toprağın ya da karın altına gömülmesine imkân sağlar. Bu şekilde çadırın fırtına dayanıklılığı artar. Aynı zamanda rüzgâr da çadırın altına giremez.

Başlık Fotoğrafı: Dominik Jirovský/Unsplash

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!