Outdoor malzemeleri üreten, Ohio merkezli SmithFly şirketi, doğada zaman geçirmenin en pastoral halini tasarlamış. Yeni türünleri ile kampseverlere suyun üzerinde uyuma imkânı sağlıyor. Dünyanın ilk yüzer çadırı, The Shoal Tent ismini koymuşlar, dıştan dışa ölçüm ile yaklaşık 2,4 (8 feet) metreye 2,4 (8 feet) metre. 1,91 metre boyundaki bir kişi çadırın içinde rahatlıkla uzanabilir veya ortasında ayakta durabilir.

Yüzen çadır ile en sevilen nehir veya göl üzerinde kamp yapmak bayağı eğlenceli gözüküyor.

Sadece 34.01943 kilogram (75 pounds) olan bu yüzen çadır, yaklaşık 152,4 santimetre (60 inç) * 60,96 santimetre (24 inç) * 45,72 santimetre (18 inç) boyundaki bir saklama kabı içine kolayca sığabiliyor.

Yüzen çadırın tabanı, bir saldan yapılmış. Şişirilmiş salın üst kısmı da yine şişirilebilir çadır ile kaplanmış, yani çadır direkleri yok! Her şeyden önemlisi ise yapı, rüzgârlara karşı dayanıklı tasarlanmış. Tahmin ettiğiniz gibi elbette çadır su geçirmiyor. “15,24 cm (6 inç) kalınlığında damla dikişli” çadır zemini ise öncelikli olarak şişme yatağı işini görüyor.

Ürünün bir açıklamasında şirket şöyle diyor: “Aniden herhangi bir ihtiyaç ortaya çıkarsa; içeri girip, kenardan kolayca çıkabilmek ve sadece üstü kullanabilmek için ağır iş kancası ve halkası kullanılarak çadırın üst tarafının tümü tutturulabilir ve ayrılabilir.” Yani olası kötü durumlar da hesaba katılmış.

SmithFly firması 2010 yılından beri varlığını sürdürüyor. Firma tüm müşterilerine hitap ederek çok nesil ürünler üretirken, aynı zamanda ekolojiye de önem veriyor.

Fikir eğlenceli, fiyat tuzlu

Bir sonraki kamp maceranız neden suyun üzerinde olmasın? Tabii şu an Türkiye’de satışı yok ve sadece internet üzerinden ön sipariş verebiliyorsunuz. Ayrıca fiyatı biraz da tuzlu. Yine de ben fikri çok sevdim. Su üzerinde çadır ile kamp deneyimi yaşama fikri beni heyecanlandırdı. Yüzen çadırın fiyatı şu an 1,499 dolar. Henüz stokta olmamasına rağmen ilk toplu iş ise Aralık 2017’de veya Ocak 2018’de kamu oyuna çıkarılacak.

Bakalım piyasaya tamamen çıktıktan sonra beklenilen ilgiyi görebilecek mi? İlerleyen zamanlarda fiyatının biraz daha düşmesi belki hedeflenen sayıya ulaşmayı kolaylaştırabilir lakin bu fiyat ile zaten Türkiye’de hatırı sayılır bir yer elde etmesi zor gibi.

Diyorum ki! Baktık alamıyoruz hiçbirimiz, ortaklaşa bu çadıra girip, haftalık çizelge ile hevesimizi giderebiliriz. Hehehe!

Kaynak: https://inhabitat.com/this-incredible-floating-tent-is-the-stuff-of-camping-dreams/Inhabitat