Kirlenmek güzeldir. Kirlenmek eğlencelidir ama vücudumuzun sağlığını ve gücünü korumak, günlük yürüyüşümüze hazırlanırken önemli olabilir. Ayrıca hiçbirimiz, uzun süre başımıza bela olabilecek enfeksiyonlarla uğraşmak istemeyecektir.

İnsanlara, doğa yürüyüşünde hijyene ayak uydurmak normalden daha zahmetli gibi görünebilir. Aslında pek de zor değil. Peki, bunu yapanlar nasıl yapıyor? İşte bu noktada, bir sonraki doğa yürüyüşünüz için 9 hijyen önerisi size yol gösterici olabilir.

Tuvalete gitmek

Kulağa iğrenç gelebilir. Yürüyüş sırasında kadınların tuvaletini yapabilmesi için çiş bezleri varmış. Pee rag diyorlar. Bir çeşit bandana, bez parçası. Yürüyüşünü yaparken salıveriyorsun ve kuruyor. Günde bir kere yıkamayı tavsiye ediyorlar. Sizinle birlikte bir çiş parçasının hareket etmesi çok hoş bir düşünce olmayabilir ama doğaya karşı daha kibar olmanın bir yolu sayılabilir. Hem etraftaki küçük böcekleri de çişinizle rahatsız etmemiş olursunuz. Henüz hiç denemediğim için kullanım rahatlığı konusunda bir yorum yapamıyorum. Türkiye’de satılıyor mu ondan bile emin değilim. Bunun dezavantajının sadece zihinsel olduğunu söylüyorlar. Bir çiş bezini taşıma düşüncesi… Hiç kullanan var mı?

Kakaya ihtiyaç duyulduğunda ise herhangi bir su kaynağından veya kamp alanından en az 200 metre uzaklıkta, en az 15-20 cm derinliğinde bir çukur (shit pit) kazın. Yanınıza su alıp, sevgili popocuğunuzu ıslak mendil ile silmek yerine su ile yıkayın. Korkmayın popocuğunuz sizi ısırmaz. Popocuğuzu kurulamak için doğa dostu, biyolojik olarak çözünebilen bir tuvalet kağıdı kullanın. En iyisi siz ne olursa olsun bu tuvalet kağıdını bir torbada biriktirin.

Bir sonraki doğa yürüyüşünüz için 11 hijyen önerisi
Pee rag diyorlar. Bir çeşit bandana, bez parçası. Yürüyüşünü yaparken salıveriyorsun ve kuruyor.

Bıcı bıcı yapmak

Doğa yürüyüşünde banyo yapmanın iki yolu vardır. Eğer bir gölde yıkanmayı düşünüyorsanız, günün kirlerinden kurtulmak için sadece suyu kullanın. Sabun kullanmayın. Eğer sünger banyosuna niyet ettiyseniz kirlenmeyecek bir su kaynağından en az 200 metre uzakta yapmayı unutmayın ve sadece biyolojik olarak çözünebilen bir sabun kullanın.

Regl dönemi

Artık regl kabı çağındayız. Bui daha az atık demek. Düzenli bir şekilde yıkamayı unutmayın. Tampon veya hijyenik ped kullanıyorsanız bir sonraki çöp kutusuna atmak için yanınızda paketleyerek taşımayın.

Bandana (buff)

Yanınızda her zaman bir bandana bulundurun. Birçok açıdan size yararı olabilir. Gün içinde kafanıza taktığınız bandana sizi Güneş’ten koruduğu gibi aynı zamanda terin gözlerinize girmesini de engeller. Geceleri soğuk havada ise boynunuzu ısıtır.

Elini temiz tut

Yemekten önce elinizin temiz olduğundan emin olun.

Bir sonraki doğa yürüyüşünüz için 11 hijyen önerisi
Gün içinde kafanıza taktığınız bandana sizi Güneş’ten koruduğu gibi aynı zamanda terin gözlerinize girmesini de engeller.

Daima temiz ve kuru çoraplar giy

Ayakları mutlu ve taze tutmanın en güzel yolu sanırım çoraplardan geçiyor. Enfeksiyon riskini azaltmak için çoraplarınızın her sabah temiz ve kuru olduğundan emin olun. Ayrıca ayaklarınızı bol bol havalandırın.

Dişlerini fırçala

Dişlerinizi, herhangi bir su kaynağından veya kamp alanından en az 200 metre uzağında fırçaladığınızdan emin olun. Doğa dostu diş macunu kullanmayı ihmal etmeyin.

Dedorant

Dedorantınızı evde bırakın. Bu doğa yürüyüşündeki herkes leş gibi kokacak. Amaç da bu! Büyük ihtimalle, kimse sizin kötü koktuğunuzla ilgilenemeyecek kadar enerjik olamayacak. Ayrıca kötü kokular hayvanları ve böcekleri de etkiler. Yanınıza illa bir şey almak istiyorsanız bunun doğal ve kokusuz olmasına özen gösterin.

Daima temiz, nefes alabilen iç çamaşırı giy

İç çamaşırınızı düzenli olarak yıkayın ve giymeden önce tamamen kurumasını bekleyin. Yürüyüş yaparken, vücudunuzun nefes almasına izin veren iç çamaşırları giyin çünkü alt kısmınız çok uzun süre terlediğinde enfeksiyon riskine girersiniz.