Eve kapanma olayı benim için çok da farklı bir durum değil. Normalde de evden çalıştığım için açıkçası kendi hayatımda çok bir şey değişmedi. Yine de tanıdığım tanımadığım birçok insan Yeni Koronavirüs‘e önlem amaçlı eve kapanmak zorunda kaldı.

Peki, eve tıkılı kalmışken ve evden de çıkmamamız gerekirken neler yapabiliriz? Bu can sıkıcı durum için birkaç oluşumdan düşünceli hareketler geldi ve birçok sanat oluşumu ücretsiz yayınlar yapmaya başladı. Onları birlikte sıralayalım mı? Listeye eklemek istediğiniz yeni içeriklere denk gelirseniz benimle paylaşabilirsiniz ve bu online öneriler listesini birlikte genişletmiş oluruz. Bu sayede evde otururken birçok insan öğretici ve eğlenceli birçok bilgiye de erişmiş olur.

Bu arada!

Tüm süre boyunca sadece ekrana kilitli kalmayın. Sonra ağrılar ortaya çıkar. Sırt ağrılarına iyi gelebilecek 20 yoga pozunu da ben şimdiden ekleyeyim. Günlük olarak egzersizlerinizi de aksatmayın lütfen.

Başlıkların üzerine tıklayarak linklere ulaşabilirsiniz.

Digital Concert Hall

Berlin Filarmoni Orkestrası, seyircili konserleri iptal olduğu için internet üzerinden yayına başladı. digitalconcerthall.com adresinden basit bir kayıtla, şimdilik bir ay boyunca bütün yeni canlı konserlerine ve bütün arşivine ücretsiz erişebilirsiniz.

Google Arts & Culture

Google Art & Culture eşliğinde, dünyanın dört bir yanındaki 500’den fazla müze ve galeri, sanal turlar ve çevrimiçi sergiler sunmak için bir araya geldi. Evet, oturduğunuz yerden eşsiz sanat eserlerinin keyfine varabilirsiniz.

Eve tıkılı kalanlar için online öneriler
Sanal sergi ve müze turları da online öneriler arasında.

Filmmor ve Documantarist‘ten ücretsiz online göterimler

Filmmor ve Documentarist her gün online olarak yeni bir film yayınlama kararı aldı. Filmleri yakalamak için sayfalarını takip etmelisin, belirli süre açık tutacakları film linklerini paylaşıyorlar.

Viyana Devlet Operası

Viyana Devlet Operası, opera ve bale gösterilerini ücretsiz olarak erişime açtı. staatsoperlive.com üzerinden kayıt olarak ücretsiz izleyebilirsiniz.

Online kurslar

Birçok konu hakkında ücretsiz online kurslar edinebileceğiniz geniş bir liste paylaşılmış.

Zihnimizi genişleten 30 belgesel önerisi

Listelenmiş “zihnimizi genişleten 30 belgesel önerisi” de hayvan haklarından ekolojiye ve uzaylılardan politikaya kadar birçok farklı çalışmayı içeriyor. İçlerinde farklı bakış açıları ve tartışmalı görüşler bulabilirsiniz. Bu da bizi eleştirel düşünmeye sevk edecektir.

Psychedelic ile ilgili 10 belgesel

Güçlü ve yoğun mesajlar içeren bu belgeseller her bir izleyicinin ufkunu, zihinlerimiz hakkında daha fazla şeyler öğrenmek için açacak.

Yoga ve meditaston konulu 30 film önerisi

Genel olarak yoga ve meditasyon konuları üzerinden duran belgesellerin yanında uzak doğu kültürü ve bilincin farklı seviyeleri ile ilgili konuları işleyen yapımlarla da karşılaşabilirsiniz.

Tubitak

Tubitak, dergilerini ücretsiz erişime açmış. Bilim ve Teknik Dergisinin 1967, Bilim Çocuk Dergisinin 1998 ve Merakli Minik Dergisi 2007’den bugüne oluşan arşivlerini ve güncel sayılarını PDF formatında okuyabilirsiniz.

Documentaries

Documentaries üzerinde seçilmiş bazı belgeselleri ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Başlık Fotoğrafı: Kaboompics