Ne yazık ki her şey daha kirleniyor. Dereler, ormanlar, gıdalar ve insanlar… Yine de, bazılarımız elinden geldiğince en temizini üretmeye devam ediyor. Çevremizde böyle üretimler yapan insanlar, oluşumlar varsa desteklenmeli. Ne yazık ki ülkemizde destek kültürü pek yok. Bu yüzden hem elimizde temiz üreticiler listesi olsun diye hem de bu tarz üretim yapan insanları kendimce desteklemek için derleyip paylaşmak istedim.

Listeye tamamen vegan ya da vegan ürünleri de olanları ekledim. Ürünlerini inceleyip, hesaplarından ulaşabilirsiniz. Listede olmayıp, bildiğiniz üreticiler varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Daha sonra listeyi güncellerken onları da ekleyebilirim.

Ürünlerin tedavi amaçlı olmadığını da belirteyim. Eğer bir cilt veya sağlık probleminiz varsa önce doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyiniz.

Sıralama rastgeledir.

Crepito Cream

Doğal yağlar ve bitki hidrosolleriyle yapılan el yapımı vegan kremler bulabilirsiniz. Güneş kremi ve maskesini denedim. Özellikle Güneş kreminden memnunum.

İletişim:
instagram.com/crepitocream

Maji Botanicals

Balm ve Salve formunda olanlar ile losyon barlar hariç her şey vegan. Sitelerindeki vegan ürünlerde, açıklama kısmında vegandır diye belirtmişler.

İletişim:
facebook.com/majibotanicals
instagram.com/majibotanicals
majibotanicals.dukkan.im

Badecanlar Zehirsiz Şeyler

Gündelik hayatın vazgeçilmezleri olan kozmetik ve temizlik ürünlerini evde, zehirsiz ve olabildiğine yerel malzemelerle hazırlıyorlar. Sitelerinde ayrıca vegan kategorileri bulunuyor.

İletişim:
facebook.com/badecanlar
instagram.com/badecanlar
badecanlar.sopsy.com
badecanlar@gmail.com

Temiz üreticiler listesi

Dahlia Doğal Yaşam

Yakın zamanda tamamen vegan üretime geçmeyi planlıyor ama şimdilik diş macunu, tonik, masaj yapı karışımları gibi vegan ürünleri de mevcut. Kişiye özel ürünler de hazırlıyor.

İletişim:
instagram.com/dahliadogalyasam

Kudra Cilt Besinleri

Bitkisel şifa yöntemlerini anlatmaya ve uygulamaya yardımcı olmak amacı ile kurulmuş.

İletişim:
facebook.com/kudraskinfoods
instagram.com/kudraciltbesinleri
kudraciltbesinleri.sopsy.com
kudraciltbesinleri@gmail.com

Ayn-i Şifa

Ayn-ı Şifa, bireysel ihtiyacınıza göre, kişisel tedavi veya bakım amaçlı bitkisel ürünler hazırlar. Masaj terapileri ve astrolojik danışmanlık verir. Kendilerine ulaştığınızda size ürün listelerini atıyorlar. Listede vegan ürünleri de mevcut. Ben bir iki ürününü kullandım, memnun da kaldım.

İletişim:
facebook.com/aynisifa
instagram.com/aynisifa
aynisifa@gmail.com

Vakana Natürel

İletişime geçtiğinizde size ürün listelerini gönderiyorlar. Yeşil ile yazılmış ürünler vegan olarak belirtilmiş. Kişiye özel ürünler de hazırlıyor.

İletişim:
instagram.com/vakananaturel

Tohum Doğal Ürünler

Doğal, ekolojik, zehirsiz kişisel bakım ve güzellik ürünleri yapıyorlar. Hatta internet sitelerinde tariflerini de veriyorlar. İletişime geçtiğinizde vegan ürünlerinin listesini size atıyorlar.

İletişim:
facebook.com/tohumdogalurunler/
instagram.com/tohumdogalurunler/
tohumdogalurunler.com

Temiz üreticiler listesi
Fotoğraflar: Kristina Balic/Unsplash

Hepsi Mis

Arometerapi, doğal çözümler ve alternatif destek ürünleri oluşturmak amacıyla katkısız, zehirsiz, parfümsüz, el yağımız, taze ve vegan ürünler üretiyorlar. Gerektiğinde kişiye özel ürünler de hazırlıyorlar.

İletişim:
instagram.com/hepsimis
hepsimis.sopsy.shop

Simya Evi

Ürünlerinin bir kısmı vegan. Ayrıca Simya Evi’nin bütün ürünleri Beauty Without ve PETA’nın Cruelty Free sertifikalarına sahip.

İletişim:
facebook.com/simyaevi1
instagram.com/simya_evi
simyaevi.com
simyaevi@simyaevi.com

Herbişi

Kremler hariç birçok ürünü vegan. Çok çeşitli bir ürün listesi bulunuyor.

İletişim:
facebook.com/herbisi.com.tr
instagram.com/herbisiatolye
herbisi.com.tr
iletisim@herbisi.com.tr

Mundi Herbal Products

Sadece vegan ürünler üretiyorlar. Olabildiğince yerel ve birebir tanıdıkları üreticilerden hammaddeleri alıyorlar. İlerleyen zamanlarda kullandıkları tıbbi ve aromatik bitkileri de kendileri yetiştirmek istiyor.

İletişim:
instagram.com/mundiherbalproducts
mundiherbalproduct.wixsite.com/mundiherbalproducts

Doa Ana Şifa

Diş macunu vegan. Kişiye özel hazırladıkları dedorant ve yağ karışımlarını da vegan olarak hazırlatabilirsiniz.

İletişim:
instagram.com/doanasifa

Doal Güzellik

Doğal yenilebilir kremler ve organik makyaj ürünleri üretiyor. Listesinde vegan ürünler yok ama kişiye özel vegan ürünler hazırlıyor.

İletişim:
facebook.com/doalguzellik
instagram.com/doalguzellik
doalguzellik@gmail.com

Flora Akdeniz Bahçesi

Ekolojik yerleşkeler deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Flora Akdeniz Bahçesi, ayn zamanda çeşitli temiz ürünler üretiyor. Vegan ürünler de bulabiliyorsunuz. Bu arada reçelleri harika!

İletişim:
facebook.com/floraakdenizbahcesi
olymposflora@gmail.com
floradukkan.dukkan.im/

Şifa Heybesi

Doğada kendiliğinden biten bitkilere merağı olan iki insanın hoş kokulu yapani bitkileri olan maceralarını takip edebilirsiniz. Aynı zamanda doğa ve kültür hikâyeleri de paylaşıyorlar. Çok fazla vegan ürünleri yok ama sarı kantaron gibi yağları buradan temin edebilirsiniz.

İletişim:
instagram.com/sifaheybesi
sifaheybesi@gmail.com
sifaheybesi.com