Sırt ağrılarına iyi gelebilecek 20 yoga pozu listesini özellikle masa başı işlerde çalışan insanların evde tek başlarına, rahatlıkla uygulayabilmeleri ve ağrılarını hafifletebilmeleri için hazırladım.

Öncelikle sizlere tavsiyem, yoga uygulamaları konusunda uzman değilseniz, bu tarz çalışmaları bir bilirkişi eşliğinde yapmanızdır. Ancak diyelim ki bir sebepten bir uzman eşliğinde yoga yapamıyorsunuz ve sırt ağrılarınıza bir çözüm arıyorsunuz. Böyle bir durumda dikkatli olmanız gereken konu; bedeninizde var olan bir rahatsızlık varsa o bölgeye baskı uygulayan, o bölgeyi zorlayan yoga pozlarını uygulamaktan mümkünse kaçınmanız, en azından pozda çok derinleşmemeye çalışmanızdır. Beden zorlamaya gelmez. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak lazım.

Eğer bedeninize özen göstereceğinizden ve onu hırpalamayacağınızdan eminseniz, o zaman sırt ağrılarına iyi gelebilecek 20 yoga pozu listesine geçmeden önce aşağıdaki genel açıklamayı da incelemenizde fayda var:

Pozlara yavaşça girin ve pozlardan yavaşça çıkın. Acele etmeyin. Pozların içinde sabit kalarak, bedeninizi yaylandırıp çekiştirmeden, nefesi burnunuzdan alıp yine burnunuzdan vermeye odaklanın. Nefesleri tutmadan, minimum 5 nefes alış-verişi tamamlamaya çalışın. Eğer dilerseniz pozlarda daha uzun süre de kalabilirsiniz. Tüm bunları yaparken aynı zamanda yüz kaslarınızı ve çenenizi de gevşettiğinizden emin olun. Ağzınızdaki dilin dahi gevşek şekilde durduğunu fark etmeye çalışın.

1- Ardha Uttanasana-Uttanasana (Yarı Yol Açılma-Öne Katlanma)

Fotoğraf sırasıyla, nefes alma boyunca yarı yol açılıp nefes verme boyunca öne katlanmayı deneyin.

2- Marjaryasana-Bitilasana (Kedi-İnek)

Fotoğraf sırasıyla, nefes alma boyunca inek, nefes verme boyunca kedi şeklinde uygulayın.

Daha fazla oku: Yoga terminolojisi alfabetik sözlüğü

3- Balasana (Çocuk)

Bu ve bundan sonraki pozların içinde, 5 derin nefes ya da daha fazla kalın. Balasana için dilerseniz ellerinizi, avuç içlerinizi tavanı gösterecek şekilde, bedeninizin yanlarına alabilirsiniz.

4- Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek)

Bakışlarınızı iki ayağınızın ortasından geriye doğru yönlendirin. Başınızı gevşek bırakın. Topuklarınız yere temas etmiyorsa veya bacaklarınızın arkası acıyorsa dizlerinizi bükün; topuklarınızı kaldırın.

5- Urdhva Mukha Svanasana (Yukarı Bakan Köpek)

Bakışlarınızı iki kaşınızın ortasından yukarıya doğru yönlendirin; ama başınızı geriye atmayın.

6- Trikonasana (Üçgen)

Elinizi yere temas ettirmekte zorlanıyorsanız elinizin altına bir yükselti koyarak ondan destek alın. Boyun bölgenizde ağrı yoksa bakışlarınızı yukarıdaki avcunuzun içine doğru yönlendirin; ağrı varsa karşıya bakın.

7- Bhujangasana (Kobra)

Bakışlarınızı karşıya yönlendirin.

8- Salamba Bhujangasana (Destekli Kobra)

Bakışlarınızı iki kaşınızın ortasından yukarıya doğru yönlendirin; ama başınızı geriye atmayın.

9- Salabhasana (Çekirge)

Avuç içlerinizi kuvvetli şekilde birbirine bastırın. Bakışlarınızı karşıya yönlendirin. Ellerinizi kenetlemekte zorlanıyorsanız avuç içlerinizi birbirine gösterin.

10- Setu Bandhasana (Köprü)

Avuç içlerinizi kuvvetli şekilde birbirine ve ikisini de yere bastırın. Ellerinizi kenetlemekte zorlanıyorsanız avuç içlerinizi yere bastırın.

11- Ardha Matsyendrasana (Yarım-Balıkların Efendisi)

Boyun bölgenizde ağrı yoksa bakışlarınızı tam arkanızda bir noktaya, ağrı varsa karşıya yönlendirin.

12- Jathara Parivartanasana (Karından Burgu)

Fotoğraftaki yönde iseniz, bakışlarınızı sağ omzunuzun üstünden sağa, diğer taraf içinse sol omzunuzun üstünden sola doğru yönlendirin; boynunuzda ağrı varsa yukarıya bakın.

13- Garudasana (Kartal)

Ayakta dengede durmakta zorlanıyorsanız, yere oturun ve sadece pozun kollar bölümünü uygulamaya çalışın.

14- Parsvakonasana (Yan Açı)

Bakışlarınızı yukarıdaki elinize doğru yönlendirin.

15- Matsyasana (Balık)

Başınızın tepesini yere temas ettirin.

16- Ardha Chandrasana (Yarım-Ay)

Elinizi yere temas ettirmekte zorlanıyorsanız elinizin altına bir yükselti koyarak ondan destek alın.

17- Marichyasana 3 (Bilge Marichi-3)

Boyun bölgenizde ağrı yoksa bakışlarınızı tam arkanızda bir noktaya; ağrı varsa karşıya yönlendirin.

18- Halasana (Saban)

Başınızın arkasını yere bastırarak çenenizi göğüs kafesinizden uzaklaştırın. Ellerinizin avuç içlerini birbirlerine kuvvetlice bastırın ve ikisini de yere bastırın. Ellerinizi kenetlemekte zorlanıyorsanız avuç içlerinizi yere bastırın.

19- Parivrtta Parsvakonasana (Burgulu Yan Açı)

Elinizi yere temas ettirmekte zorlanıyorsanız elinizin altına bir yükselti koyarak ondan destek alın. Bakışlarınızı boyun bölgenizde ağrı yoksa koltuk altınızdan tavana, ağrı varsa karşıya doğru yönlendirin.

20- Parivrtta Trikonasana (Burgulu Üçgen)

Elinizi yere temas ettirmekte zorlanıyorsanız elinizin altına bir yükselti koyarak ondan destek alın. Bakışlarınızı boyun bölgenizde ağrı yoksa yukarıdaki elinize, ağrı varsa karşıya doğru yönlendirin.

Namaste (İçimdeki ışık içindeki ışığı selamlar.)

Başlık Fotoğrafı: Farsai Chaikulngamdee/Unsplash