Yanınızda küçük bir çocuk varsa uzaklaştırmanızı rica edeceğim çünkü bu görüntüler gerçekten çok kötü! Sizin bünyeniz bile kaldırmayacak ama kafanızı çevirmeden, gözlerinizden yaşlar gelse bile seyredin. Seyredin ki cici reklamların altında tüketime yönlendirilen benlikleriniz aslında farkında olmadan nelere ortak oluyor görün. Farkına varın ki buna ortak olmayın!

2014 yılında Youtube’da yayınlanan Çin’in köpek derisi sektörü ile ilgili bu video insanın kanını donduruyor. Videoda görüldüğü gibi köpekler, çalışanlar tarafından sopayla dövülüyor ve öldürülüyor. Daha sonra köpeklerden elde ettikleri derileri, evinizde veya üzerinizde kullandığınız eldiven, kemer, ceket yakası, kedi oyuncağı gibi benzeri eşyalar için kullanıyorlar. Bu görüntülerin araştırmacısı, mezbahada çalışanların metal kerpeten ile köpekleri boynundan yakalayıp, daha sonra kafasına vurduğunun görüntülerini çekmeyi başarmış. Köpekler ağlayıp, acı içinde kıvranırken bazıları da bilinçsiz düşüyor. Boğazları kesildikten sonra da hâlâ nefes içinde mücadele eden zavallı köpekler biraz olsun içinizi sızlatmıyor mu?

Her gün binlerce hayvan katlediliyor

Çalışanlardan birinin araştırmacıya söylediğine göre günde 100 ile 200 köpek bu şekilde katlediliyor. Bu video çekildiği zaman, kesim için orada yaklaşık 300 canlı köpek vardı.

Çin, dünyanın birçok yerine deri ihraç ediyor. Köpek derisinden yapılan birçok ürün dünya çapında ihraç ediliyor ve masum (?) müşterilere satılıyor. Bir daha sonraki sefere deri alırken hatırlayın: Kimin derisi altında olduğunuzu söylemenin kolay yolu yok! Bu video dünyadaki hayvan sömürüsünün denizdeki kum tanesi. Her gün sayamayacağımız kadar canlı, çeşitli sektörlerde hayvan sömürüsüne kurban gidiyor.

İnsancıl kesim diye bir şey yoktur. Hepsi, sizi tüketimden uzaklaştırmamak için yapılan iğrenç yalanlardan başka bir şey değil. Lütfen hayvan sömürüsüne ortak olmayın. Hiçbir canlı bunu hak etmiyor!

Deriye alternatifler ise gün geçtikçe tüm dünyada artıyor. En son Rotterdam merkezli bir grup, meyve ve sebzelerden deri alternatifi üretmeyi başarmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=Kpgz4A5bEUY

Gaia Dergi, 7 Eylül 2015 tarihli yazımdır.