Sürdürülebilir tarım ürünlerinde artan ihtiyacı karşılamak için mikro ürünler üzerine araştırmalar yapan Florida merkezli Parabel girişimi, su mercimeğinde (Lemna minor) B12 vitaminini bulduklarını açıkladı. Geçen yıl, bağımsız üçüncü taraf testler ile su mercimeğinden yapılmış bir toz olan Lentein’in B12’nin doğal biyoaktif formlarını içerdiği doğrulandı.

Tatlı su bitkisi olan su mercimeği, su kütlesi yüzeyinde yaşam sürer. Ev akvaryumlarında da yetiştirebilirsiniz. B12 vitamini kaynağı olmasının yanı sıra su mercimeği besleyici bir gıda kaynağıdır da. Bu bitkiler yüksek düzeyde protein, vitamin ve besin içerir. Parabel aynı zamanda su mercimeklerinden yapılan vegan süt de geliştiriyor.

Vücudun sağlık kalması için B12 çok önemli bir vitamindir. B12 eksikliği vegan olmayan insanların da endişe ettiği problemlerden biri çünkü bunun eksikliğinde unutkanlık, anemi, güçsüzlük, depresyon, iştahsızlık gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu problemler de günlük hayatımızdaki verimliliğimizi etkileyebiliyor. Sağlıklı bir kişide B12 seviyesinin 200pg/ml’in üzerinde olması lazım.

Su mercimeğinde B12 vitamini keşfedildi

İster vegan olur ister olmayın B12 vitami, kalın bağırsaklarımızda bulunan bağırsak bakterleri tarafından sentezlenir. B12 vitmaminin emilim yeri kalın bağırsağın yukarısındadır. Bu nedenle B12 vitamini emilemeden dışkıyla kanalizasyona gider. Atılan B12 toprağa bulaşır ve hayvanlar tarafından, otlanırken vücuda alınır ve depolanır.

Bizler sebzeleri yıkayarak, B12 vitaminlerini sentezleyen bakterileri uzaklaştırmış oluyoruz. Hayvanlar da B12 vitamini sentelezmez, ineklerin işkembesine yerleşen bakteriler ineği kobaltla beslerseniz B12 vitamini sentezler. Köylerde bile pek çok hayvana B12 vitamini yapılır. Yani bir hayvan yediğinizde de dolaylı yoldan B12’yi alırsınız.

Şöyle bir baktığımızda vegan olmasanız bile B12 vitami takviyesi almanız çok olasıdır.

Dr İpek Erus ve Dr Suat Erus tarafından hazırlanan kolayvegan.com internet sitesi üzerinden pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Oğuzcan Kınıkoğlu‘nun internet sitesinden de pek çok bilgiyi edinebilirsiniz.

Daha fazla oku: Veganlar için protein 101

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!